W hodowlanej wolierze Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Łodzi, po zimowym hibernowaniu, pojawiły się pierwsze młode żółwie błotne. To wyraźny sygnał, że gatunek uznawany za wymarły w województwie łódzkim ma szansę na powrót do naturalnych siedlisk.
Woliera w Zoo Miejskim
Żółwie, ospałe po zimowym uśpieniu, odzyskują siły, wygrzewając się w promieniach wiosennego słońca. Wkrótce w wolierze powinno pojawić się wszystkie 50 osobników, które jesienią trafiły tu z Poleskiego Parku Narodowego.

Plan przywrócenia gatunku
Jest to element Regionalnego Programu Ochrony Żółwia Błotnego, realizowanego przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi we współpracy z łódzkim ZOO, Uniwersytetem Łódzkim, RDOŚ i Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego. Projekt zakładał hodowlę żółwi w warunkach zbliżonych do naturalnych, tak by zwiększyć ich szanse na przetrwanie w środowisku – szczególnie w pierwszych latach życia, kiedy są najbardziej narażone na ataki drapieżników.
Dlaczego wymarły?
Żółwie błotne w naszym regionie wymarły wskutek osuszania terenów podmokłych i zanieczyszczenia wód. Oczywiście przyczynił się do tego człowiek, rozwijający rolnictwo, wylesiający tereny ich naturalnego bytowania czy regulujący rzeki.
Pierwsze reintrodukcje do wybranych lokalizacji w regionie zaplanowano na 2027 rok. Ostatnie pojedyncze egzemplarze żółwi błotnych y widziano w naturalnym środowisku w naszym województwie w latach 1971-1990. Współcześnie można uznać, że gatunek ten już nie występuje w województwie łódzkim.
Naturalne tereny muszą spełniać warunki
Kolejne przywracanie gatunku do ich naturalnych siedlisk zaplanowane jest w latach 2028 i 2029. Znaleziono kilka miejsc, w których można te zwierzęta przywrócić. Charakteryzuje je zróżnicowana linią brzegowa. Są to z konieczności podmokłe tereny z bujną roślinnością wodną. To warunki najbardziej pożądane dla dobrostanu tego gatunku i młodych osobników. Przypomnijmy – żółw błotny (Emys orbicularis) – to jedyny dziko żyjący żółw w Polsce, chroniony prawnie od 1935 roku. Znajduje się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt jako gatunek zagrożony wyginięciem (kategoria EN). W województwie łódzkim ostatnie pojedyncze obserwacje pochodzą sprzed ponad 30 lat.
Program ochrony i reintrodukcji daje realną szansę na przywrócenie żółwia błotnego do ekosystemów środkowej Polski.
Źródło: lasy.gov.pl
Zdjęcia: Hanna Bednarek Kolasińska
Dodaj komentarz