reklama
Strona główna » Weekend w Łódzkiem
Kultura i rozrywka Promowane Wiadomości

Weekend w Łódzkiem

Zdj.: amuz.lodz.pl

Dwa kolejne koncerty festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”, przebojowy festiwal Open Hair w Sieradzu, Dni Pajęczna z gwiazdami, historyczna odyseja napoleońska w Kutnie. Ale też festiwal pierogów, czy film Stanisława Barei pod chmurką. To będzie weekend bogaty w wydarzenia.

Spacer szlakiem kolei scheiblerowskiej

Muzeum Pałac Herbsta zaprasza na spacer Scheiblerówką jedną z najnowszych dróg rowerowych. Pierwotnie była to prywatna bocznica kolejowa należąca do zakładów Karola Wilhelma Scheiblera łącząca największą łódzką firmę włókienniczą z drogą żelazną fabryczno-łódzką. Symbol potęgi i niezależności firmy. Wykorzystując własne lokomotywy i tabor wagonowy przywożono m.in. tony węgla wykorzystywane do opalania kotłów maszyn parowych, a wywożono miliony metrów gotowych tkanin bawełnianych.

Podczas wspólnego spaceru fragmentem dawnej kolei zobaczymy, co z niej pozostało do dziś i prześledzimy jej losy i znaczenia dla funkcjonowania firmy. Spacer rozpoczyna się na osiedlu Księży Młyn – pod tablicą Księży Młyn przy fragmencie torów. Przed spacerem należy zakupić bilet w kasie MPH. Zapisy: edu.herbst@msl.org.pl, tel. 506 941 803 lub 42 674 96 98 w. 35 (pn.-pt. 8.00-16.00).

Piątek, 18 lipca
Muzeum Pałac Herbsta, ul. Przędzalniana 72
Godz. 17.00
Wstęp biletowany

Sieradz Open Hair Festival

Sieradz ponownie zamieni się w plenerową scenę, na której fryzjerstwo, moda i sztuka ulicy połączą się z muzyką na żywo. Chivas, Daria ze Śląska, Blue Caffe, Tribbs i Wojtek Szumański będą muzycznymi gwiazdami tegorocznej edycji OHF. Festiwal rozpocznie się w piątek, 18 lipca o godzinie 18.00 na Wzgórzu Zamkowym w Sieradzu.

Tego wieczoru wystąpią Exit 20.00, Paweł Karasiński oraz Wojtek Szumański. W sobotę festiwalowych wydarzeń można będzie szukać na Placu Wojewódzkim, ul. Kościuszki, [lacu przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Rycerskiej oraz na sieradzkim Rynku. Wystąpią Żeromiaki, Anna Grzelaczyk, Daria ze Śląska, Blue Cafe, Chivas oraz Tribbs. Będzie wesołe miasteczko, foodtrucki, warsztaty kreatywne, strefa dla dzieci. Do tego blok pokazów mody – ASP Łódź oraz pokaz główny w wykonaniu Rad Duet ul. Kościuszki. Festiwalowi towarzyszy szereg ciekawych wydarzeń. Szczegóły: https://openhair.pl

Piątek-niedziela, 18-20 lipca
Wstęp wolny

Dni Pajęczna

Koncerty gwiazd, zjazd motocyklowy, występy lokalnych zespołów oraz dyskoteka – to tylko niektóre z atrakcji Dni Gminy Pajęczno, które rozpoczną się w piątek, 18. Impreza wystartuje od koncertu zespołu Medusa a zakończy się o godzinie 23.00 dyskoteką. W sobotę o godzinie 14.00 zaplanowano zlot motocyklowy z paradą ulicami miasta.

O godzinie 17.00 na scenie pojawi się zespół Big Cyc. Tego dnia impreza również zakończy się dyskoteką. Niedziela będzie okazją do pochwalenia się rodzimymi talentami. O godzinie 15.00 zaplanowano występy artystyczne podopiecznych MOK. Po nich na scenie pojawi się Julia Żugaj. Kolejną będzie zespół Łzy. Zagra też Pajęczańska Orkiestra Dęta.

Piątek-niedziela, 18-20 lipca
Plac Targowy w Pajęcznie
Wstęp wolny

Odyseja napoleońska pod Kutnem

To będzie gratka dla miłośników historii, ale także aktywnego wypoczynku, rękodzieła, dobrej muzyki 4. Odyseja Napoleońska w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku w gminie Kutno to podróż przez historię, kulturę, muzykę i smaki epoki Napoleona Bonaparte.

Wydarzenie rozpocznie się 18 lipca o godzinie 17.30 prestiżowym Festiwalem Chopin en Vacances’2025 we dworach i krajobrazach Polski. 19 lipca na uczestników czeka Bonaparte Tour – Rajd rowerowy „Rowerem przez historię” z trasą pełną ciekawostek historycznych.

Zaplanowano także warsztaty hafciarskie z Dorotą Markowską-Bochenek oraz warsztaty wytwarzania papieru czerpanego. W grze terenowej „Skarb Napoleoński” czeka rodzinna przygoda i emocje w poszukiwaniu skarbu, a inscenizacja „Ostatnia podróż Napoleona” połączona z cesarskim obiadem przeniesie uczestników w klimat dawnych dworów. Nie zabraknie musztry z samym Napoleonem oraz przeprawy łódką na Wyspę Świętej Heleny. Program dopełnią koncert polsko-francuski w wykonaniu Orkiestry Gminy Kutno oraz koncert „Pod niebem Francji” w wykonaniu duetu Due France – akordeon i gitara. Na zakończenie zaplanowano pokaz Fire Show z grupą Azislight, poczęstunek inspirowany ulubionym daniem Napoleona, kurczakiem a’la Marengo, oraz stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z regionalnymi smakami, wypiekami i rękodziełem.

Piątek-sobota, 18 i 19 lipca
Zespół dworsko-parkowy w Leszczynku koło Kutna – Leszczynek 49a
W sobotę od godz. 17.30, w niedzielę od godz. 14.45
Wstęp wolny

Przegląd filmów Stanisława Barei

W Skierniewicach trwa 11. Skierniewicki Plener Filmowy, czyli mini przegląd twórczości Stanisława Barei. Filmy, które będzie można zobaczyć, zostały ułożone chronologicznie żeby zaznaczyć różnorodność tematów i postaci, a także podkreślić zmienność nastroju i podejścia do systemu w jego twórczości. W piątek będzie okazja obejrzeć w plenerze film „Nie ma róży bez ognia”.

Piątek, 18 lipca
Osiedle Widok, skwer przy ul. Szarych Szeregów w Skierniewicach
Godz. 21.30
Wstęp wolny

Wystawa komiksu w Skierniewicach

Łódzki Dom Kultury oraz CKiS w Skierniewicach zapraszają na wystawę z okazji 40-lecia działalności Stowarzyszenia Twórców Contur. To okazja, by zobaczyć, jak przez cztery dekady rozwijała się polska scena komiksowa. Na ekspozycji znajdziemy prace kilkunastu uznanych twórców komiksu, reprezentujących różne style i pokolenia. Wystawa będzie czynna do 31 sierpnia.

Piątek, 18 lipca – wernisaż
Galeria Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach ul. Reymonta 33
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Kolory Polski jadą do Lisowic i Pabianic

Przed nami kolejny weekend z Wędrownym Festiwalem Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W sobotę festiwalowa scena zostanie ulokowana w malowniczym miejscu, czyli w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym w Lisowicach. W programie repertuarowe pewniaki, czyli piosenki Wojciecha Młynarskiego. Zaśpiewa znany wokalista jazzowy Wojciech Myrczek (na zdjęciu), akompaniować będą mu równie zacni jazzowi muzycy Wykonawcy: Piotr Schmidt – trąbka, Krzysztof Herdzin – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja, oraz łódzka orkiestra smyczkowa Primuz Chamber Orchestra pod batutą Łukasza Błaszczyka.

Wydarzenia towarzyszące: kiermasz sztuki ludowej z udziałem twórców ludowych i możliwością zakupu rękodzieła, degustacja potraw kuchni regionalnej przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich. W niedzielę festiwal zawędruje do Pabianic. W programie muzyka inspirowana brzmieniami dawnych fabryk oraz funkcjonujących przy nich orkiestr dętych przygotowana w projekcie Dźwięki Fabryki. Wystąpią Modern Brass Łódź, kwintet złożony z muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Łódzkiej, oraz specjalizujący się w muzyce elektronicznej duet Fisherboyz. Koncert wzbogacą wizualizacje autorstwa Roksany Kularskiej-Król, artystki intermedialnej, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Wydarzenia towarzyszące: zwiedzanie Afloparku – w dniu koncertu w godzinach 10.00-18.00 na hasło „Kolory Polski” bilet w promocyjnej cenie 8 zł.

Sobota, 19 lipca
Kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy w Lisowicach, Lisowice 13
Godz. 20.00
Wstęp wolny

Niedziela, 20 lipca
Sala Pawelana, Pabianice ul. Grobelna 4
Godz. 19.00
Wstęp wolny

Warsztaty nitka po nitce

Czy można połączyć tradycję z awangardą? Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza do kreatywnej podróży w czasie – od korzeni kultury ludowej do artystycznej przyszłości. Nitka po nitce to warsztaty tworzenia tradycyjnych ukraińskich lalek dla dzieci, młodzieży i dorosłych inspirowane postaciami spotkanymi na wystawie „W oku cyklonu”. Uczestnicy wykonają motanki – magiczne lalki ochronne, które od wieków zamieszkiwały ukraińskie domy. Bez nożyczek, bez igieł, ale z dużą ilością wyobraźni i kreatywności.

Sobota, 19 lipca
ms2, ul. Ogrodowa 19
Godz. 12.00
Wstęp biletowany

Klasyka w szortach

To cykl koncertów, które organizują w Akademia Muzyczna w Łodzi oraz Fuzja Łódź. W najbliższą sobotę zagra  kwartet smyczkowy Industria. W programie tematy z filmów i seriali.

Wykonawcy

kwartet smyczkowy INDUSTRIA w składzie:

  • Agata Miłoś – I skrzypce
  • Adrianna Zając – II skrzypce
  • Malwina Miękoś – altówka
  • Sylwia Trendowicz – wiolonczela

Program

  • Carlos Gardel – Por una cabeza
  • Ángel Villoldo – El Choclo
  • Jerzy Petersburski – Ta ostatnia niedziela z repertuaru Mieczysława Fogga
  • Waldemar Kazanecki – Walc Barbary z filmu Noce i dnie
  • Wojciech Kilar – Walc z filmu Ziemia obiecana
  • Wojciech Kilar – temat z filmu Rodzina Połanieckich
  • Piotr Marczewski – temat z filmu Kariera Nikodema Dyzmy
  • Henryk Kuźniak – temat z filmu Vabank
  • Zbigniew Wodecki – Lubię wracać
  • Stanisław Moniuszko – Prząśniczka
  • Jerry Bock – Sunrise, Sunset z musicalu Skrzypek na dachu
  • Andrew Lloyd-Webber – Phantom of the Opera z musicalu Upiór w operze
  • Don Felder, Glenn Frey, Donald Henley – Hotel California z repertuaru Eagles
  • Pino Massara, Maria Rosa Conz – Felicita z repertuaru Al Bano & Romina Power
  • James Hetfield, Lars Ulrich – Nothing Else Matters z repertuaru zespołu Metallica
  • Charles Fox – Killing Me Softly With His Song z repertuaru Fuuges
  • ABBA – Mamma Mia / Dancing Queen
  • Consuelo Velázquez – Bésame mucho
  • Pablo Beltrán Ruiz – Sway z repertuaru Franka Sinatry

Sobota, 19 lipca
Kotłownia lub Ogrody Anny – Fuzja Łódź ul. Milionowa 6a
Godz. 18.00
Wstęp wolny

Festiwal Pieroga w Anielinie

To jubileuszowa, 10. edycja tego smacznego święta. Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji. Będzie konkurs na najsmaczniejsze pierogi, występy artystyczne, degustacja pierogów, atrakcje dla dzieci, a na zakończenie zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

Sobota, 19 lipca
Świetlica Wiejska w Anielinie – gmina Poświętne, powiat opoczyński
Godz. 18.30
Wstęp wolny

Wstawa średniowiecznych strojów

W wieży Grodziska w Tumie będzie można oglądać wystawę „Czy szata zdobi człowieka?”. Jest ona poświęcona średniowiecznemu ubiorowi i ozdobom. Przenosi zwiedzających w czas, gdy strój był nie tylko codzienną potrzebą, ale także symbolem statusu społecznego, przynależności kulturowej czy religijnej. Ekspozycja w formie posterowej ukazuje sposób ubierania się i noszenia poszczególnych ozdób w średniowieczu. Wystawę uzupełniają manekiny ubrane w rekonstrukcje strojów z epoki.

Niedziela, 20 lipca – wernisaż
Grodzisko w Tumie
Wstęp biletowany

Koncert legendy polskiego rocka

Trwa tegoroczny cykl koncertów „Trybunalskie Granie”. W najbliższą niedzielę wystąpi legenda polskiego punk rocka – zespół Farben Lehre.

Niedziela, 20 lipca
Amfiteatr Miejski w Piotrkowie
Godz. 19.00
Wstęp wolny

Spływ kajakowy rzeką Wartą

Fundacja Inicjatywy Powiatu Poddębickiego zaprasza na spływ kajakowy w ramach projektu „Warta w Kajaku – Odkrywanie Regionu Łódzkiego z Wody” realizowanego dzięki dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego. Spływ odbędzie się na trasie Księże Młyny – Ostrowsko. Zapisywać można się za pośrednictwem strony powiatu poddębickiego. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Niedziela, 20 lipca
Przeprawa Promowa w Ostrowsku
Od godz. 13.00

Letni koncert w altanie

To już XIII edycja Letnich Koncertów w Altanie Parku Źródliska w Łodzi, w których wykonawcami są studenci, absolwenci i pedagodzy łódzkiej uczelni. W najbliższą niedzielę koncert „Kobiety soulu” – Milena Łącka, Majka Pietruszczak, Małgorzata Szymczak – wokal, Paweł Jabłoński – piano.

Niedziela, 20 lipca
Altana Parku Źródliska w Łodzi
Godz. 17.00
Wstęp wolny

Źródło: Urząd Marszałkowski

Autor: aa, mw

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...