reklama
Strona główna » W Uniejów Park o niwelowaniu skutków samotności
Powiat poddębicki Promowane Uniejów Wiadomości

W Uniejów Park o niwelowaniu skutków samotności

Zdj.: Uniejów Uzdrowisko Termalne

Temu zagadnieniu i sposobom radzenia sobie ze skutkami chorób psychosomatycznych wywołanych m.in. przez samotność poświęcone będzie seminarium naukowe p.n. „Innowacyjne lecznictwo uzdrowiskowe chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności – pilotaż”. Wydarzenie to odbędzie się 29 października 2024 roku w Uzdrowisku Uniejów Park.

Samotność i jej skutki

Samotność – obecnie osiąga rangę problemu, choroby cywilizacyjnej XXI wieku. Kiedy ciało osoby samotnej doświadcza stresu nawet poziom cholesterolu wzrasta dużo gwałtowniej niż u osoby w relacji. Podnosi się ciśnienie, wzrasta poziom kortyzolu – hormonu stresu, a ten odpowiedzialny jest za szereg nowotworów.

Jeżeli człowiek czuje się samotny dotyczy go o 29% wyższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej. Ponadto 32% wyższe ryzyko udaru i aż o 64% wyższe ryzyko rozwoju demencji.*

Raporty

Jak podaje strona Instytut Zdrowia Człowieka zgodnie z raportem z 2018 roku opublikowanym przez New Economic Foundation, niechciane poczucie samotności kosztuje gospodarkę Wielkiej Brytanii minimum 2,5 mld funtów rocznie. Dzisiaj prawdopodobnie jest to znacznie więcej. 

Z kolei według raportu wydanego w 2024 roku przez Instytut Zdrowia Człowieka – koszty dla polskiej gospodarki w roku 2022 wyniosły ponad 19 mln zł rocznie. 

Cel seminarium

Celem Seminarium naukowego jest zatem opracowanie nowoczesnych metod leczenia chorób psychosomatycznych w kontekście rozszerzenia profili – kierunków w lecznictwie uzdrowiskowym, z uwzględnieniem wpływu skutków poczucia samotności na zdrowie psychiczne i fizyczne. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać prezentacji oraz wziąć udział w dyskusjach wiodących ekspertów z dziedzin: balneologii, psychiatrii, rehabilitacji, ekonomii oraz lecznictwa uzdrowiskowego, a także osób zajmujących się projektowaniem systemu opieki zdrowotnej i społecznej.

Prelegenci

A przed uczestnikami seminarium wykłady i panele eksperckie poprowadzą:

lek. med. Aleksandra Sędziak – Konsultant Krajowy w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej (wykład inauguracyjny)

prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki – Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii

dr hab. n. med. Małgorzata Łukowicz – Konsultant Krajowy w dziedzinie rehabilitacji medycznej

przedstawiciel Departamentu Prewencji i Rehabilitacji ZUS

reprezentant Ministerstwa Zdrowia

przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia

prof. zw. dr hab. Elżbieta Mączyńska – profesor nauk ekonomicznych.

Moderatorem wydarzenia będzie Michał Kot – socjolog, ekspert ds. ekonomicznych skutków poczucia samotności.

Program seminarium obejmuje:

  • Wykłady – Prezentacje na temat najnowszych badań i metod leczenia chorób psychosomatycznych, ze szczególnym naciskiem na innowacyjne podejście w lecznictwie uzdrowiskowym.
  • Panele dyskusyjne – Debaty na temat wpływu poczucia samotności na zdrowie psychosomatyczne oraz potencjału miejscowości uzdrowiskowych w leczeniu tej specyficznej grupy schorzeń.
  • Sesje networkingowe – Możliwość wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy między specjalistami z różnych dziedzin.

Wydarzenie skierowane jest do przedstawicieli instytucji z obszaru ochrony zdrowia oraz rehabilitacji medycznej, w tym władz krajowych oraz samorządowych jako organów dysponujących możliwością wprowadzenia pilotażowego programu lecznictwa uzdrowiskowego chorób psychosomatycznych z uwzględnieniem skutków poczucia samotności, a także do przedstawicieli lokalnych stowarzyszeń zainteresowanych poruszaną tematyką.

Uczestnictwo w Sympozjum jest bezpłatne, ale wymagana jest uprzednia rejestracja. W załączeniu agenda Seminarium naukowego oraz formularz zgłoszeniowy.

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym przełomowym wydarzeniu, które ma na celu wzbogacenie wiedzy oraz rozwój innowacyjnych metod leczenia chorób psychosomatycznych.

Poniżej agenda wydarzenia oraz formularz zgłoszeniowy.

Oprac. mw

Źródło: http://www.izc.pl/aktualnosci

*Noreena Hertz, Stulecie samotnych. Jak odzyskać utracone więzi, Warszawa 2022.

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...