reklama
Strona główna » W Tomaszowie otwarto Park Miejski „Solidarność”
Tomaszów Mazowiecki Wiadomości

W Tomaszowie otwarto Park Miejski „Solidarność”

Zdj. Dariusz Kwapisiewicz

W sobotę 12 marca od godziny 6 rano Park Miejski „Solidarność” otwarto dla miłośników aktywności i przyrody. Przewodnikiem w tego dnia dla osób chcących zobaczyć rezultat rewitalizacji kolejnego w mieście parku był prezydent Marcin Witko.

Podczas spaceru odpowiadał na pytania mieszkańców, ale zdradził również zakres kolejnego etapu rewitalizacji hrabskiego ogrodu. Chodzi o teren przy tomaszowskim Muzeum im. Antoniego hrabiego Ostrowskiego.

Koszt zrealizowanej inwestycji to około 20,5 mln zł. Dofinansowanie dzięki Norweskiemu Mechanizmowi Finansowemu w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosło ponad 7,3 mln.

Historyczny układ parku

Wykonane prace objęły: kompleksową rewitalizację parku polegająca na przywróceniu jego historycznego, zabytkowego układu.
Usunięto drzewa uschnięte, mogące być niebezpieczne pod wpływem gwałtowniejszych zmian w pogodzie (sezon burz przed nami). Wykonano nową scenę amfiteatru wraz z budynkami zaplecza, fontannę, alejki gruntowe, infrastrukturę techniczną: przyłącza i sieć wodno-kanalizacyjną, elektryczną i energetyczną. Ponadto z dbałością o ekologię – zbiorniki na deszczówkę.

Ponadto zainstalowano oświetlenie i monitoring. Park zyskał odnowiony plac zabaw, który zmienił lokalizację. Zrewitalizowano także staw, na którym umieszczono pływające fontanny napowietrzające także wodę. Zainstalowano systemy nawodnienia, zrewitalizowano rzeźby parkowe. Wykonano elementy małej architektury oraz schody od strony ul. Browarnej.

Nasadzenia

Dokonano też licznych nasadzeń. Posadzono bowiem ponad 70 tys. drzew, krzewów i bylin. Wszystkie prace prowadzono pod czujnym okiem i nadzorem konserwatora zabytków.

Opinie jak zwykle podzielone

Zwiedzający to kolejne odmienione miejsce stwierdzili, że tomaszowianie będą chętnie odwiedzać park wraz z całymi rodzinami. Co widoczne było już w niedzielę po otwarciu, kiedy to w parku było naprawdę tłoczno. Niestety, jak to zwykle w takich chwilach bywa – nie wszyscy są zadowoleni.

Podstawowe zarzuty formułowane przez mieszkańców – to słaba nawierzchnia na placu zabaw – wysypano go korą. Ponadto jakość muszli amfiteatru jest poddawana w wątpliwość, a także zasadność jej istnienia. Faktycznie konstrukcja na drewnianych łukach powleczona membraną może sprawiać wrażenie dość delikatnej – jak będzie z jej wytrzymałością pokaże czas.

Cóż jednak stoi na przeszkodzie by to mieszkańcy zaproponowali sposób jej wykorzystania, organizując na przykład jakieś cykliczne wydarzenia? Wydaje się, że o wszystkim warto i można rozmawiać.

Kontrowersje wzbudziło także zamykanie obiektu na noc – co z punktu widzenia kogoś kto zainwestował tam spore pieniądze jest raczej uzasadnione. Wszyscy mamy bowiem świadomość w jak nieodpowiedzialny sposób zachowują się niektórzy mieszkańcy czy goście. Dopóki nie zrozumiemy, że o wspólne dobro należy dbać a nie niszczyć je, bo jest „za darmo” tak będzie to funkcjonować.

Park na pewno warto odwiedzić. W porannej, spacerowej odsłonie można obejrzeć go w fotorelacji Dariusza Kwapisiewicza poniżej lub na stronie UM Tomaszowa Mazowieckiego. W sezonie letnim obiekt będzie otwarty w godzinach 6-23.

Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki

Oprac. mw

Zdj.: Dariusz Kwapisiewicz

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...