reklama
Strona główna » O transformacji energetycznej ponownie w Bełchatowie
Bełchatów Powiat bełchatowski

O transformacji energetycznej ponownie w Bełchatowie

Zdj.: UM Bełchatów

W Bełchatowie odbyło się kolejne spotkanie poświęcone przyszłości regionu w kontekście transformacji energetycznej. We wtorek, 8 kwietnia, do miasta przyjechali przedstawiciele Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz samorządowcy. Toczyły się wspólne rozmowy o wyzwaniach i perspektywach związanych z wygaszaniem kompleksu energetycznego w Bełchatowie.

Wydarzenie zorganizowane przez OPZZ w Sport Hotelu stało się przestrzenią do wymiany opinii oraz prezentacji różnych aspektów transformacji. Zarówno w kwestiach społecznych, jak i gospodarczych. Co oczywiste po raz kolejny szczególną uwagę poświęcono sytuacji pracowników bełchatowskiego sektora energetycznego. Głównie potrzebie zapewnienia im oraz ich rodzinom wsparcia w nadchodzących zmianach.

W dyskusji uczestniczył prezydent Bełchatowa Patryk Marjan, który przedstawił oczekiwania lokalnych władz wobec procesu transformacji. Podkreślił, że miasto powinno nadal odgrywać istotną rolę w systemie krajowego bezpieczeństwa energetycznego. Zauważył niezwykle trafnie konieczność ścisłej współpracy samorządów, rządu oraz przedstawicieli związków zawodowych i pracowników. Wskazał również na znaczące ograniczenia, takie jak brak dostępu do terenów pogórniczych należących do PGE, a także zagrożenie związane z przyszłą likwidacją Elektrowni Bełchatów. W jego ocenie, pozostawienie miasta bez źródła ciepła systemowego to jedno z najpoważniejszych wyzwań najbliższych lat.

O działaniach planowanych w województwie łódzkim opowiedziała Barbara Grymm, naczelnik Departamentu Przedsiębiorczości i Sprawiedliwej Transformacji. Przedstawiła założenia regionalnego planu wsparcia, przypominając, że województwo łódzkie dysponuje środkami w wysokości niespełna 355 milionów euro, pozyskanymi z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Zdj.: UM Bełchatów

Cennym elementem spotkania była także prezentacja doświadczeń przedstawicieli niemieckich regionów węglowych – Saksonii, Brandenburgii i Łużyc – uczestniczących w projekcie Revierwende. Projekt ten wspiera pracowników z pięciu niemieckich elektrowni w procesie odchodzenia od węgla. Zwrócono uwagę, że sam region łużycki otrzymał na transformację 17 miliardów euro.

Bełchatowskie spotkanie okazało się istotnym forum dyskusji na temat przyszłości regionów węglowych. Była to okazja do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, a także refleksji nad tym, jak prowadzić transformację w sposób sprawiedliwy, odpowiedzialny i uwzględniający lokalne potrzeby.

Źródło: UM Bełchatów

Zdjęcia: Tamże

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...