Program „Pierwszy dzienny opiekun” to 60 milionów złotych dla gmin w których nie ma żadnego żłobka. Nadal można składać wnioski.
– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom gmin i pomagamy stworzyć te małe, mikro placówki dziennego opiekuna, gdzie dzieci znajdą wykwalifikowaną opiekę i będą mogły się rozwijać – oświadczyła Ministra Aleksandra Gajewska na konferencji prasowej.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło nowy program skierowany do gmin, w których nie ma w tej chwili żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech. Mogą się one starać się o dofinansowanie z programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”.
Kim jest dzienny opiekun? Jest to osoba o odpowiednim wykształceniu, np. pedagogicznym, która podejmuje się samodzielnej opieki nad małymi dziećmi. Opiekun może zajmować się pięciorgiem do ośmiorga dzieci. Jest to forma opieki najbardziej zbliżona do rodzinnej, domowej. Miejscem opieki może być na przykład mieszkanie, dom, sala w przedszkolu lub szkole. Aby spełnić wymagania powinny one zostać dostosowane do potrzeb małych dzieci, tak by było bezpieczne. Ta forma sprawdzi się lepiej niż droższy w budowie żłobek głównie w małych miejscowościach i we wsiach. Takie miejsce opieki powstanie również w krótszym czasie od budowy całej infrastruktury żłobka.
Dwa filary dofinansowania
W ramach programu „Pierwszy dzienny opiekun w gminie” dostępne jest finansowanie w dwóch filarach. Pierwszy filar pozwala na uzyskanie 300 tys. zł jednorazowej dotacji na dostosowanie obiektu lub obiektów, w których będzie sprawowana opieka nad dziećmi.
Drugi filar programu to dofinansowanie opieki dziennego opiekuna wynoszące do 8 tysięcy złotych brutto na funkcjonowanie jednego opiekuna miesięcznie. Dzięki tym dwóm filarom programu gmina będzie mogła najpierw stworzyć, a potem zapewnić funkcjonowanie nowego miejsca opieki nad dziećmi.
Gdzie i kiedy wnioski?
Łączny budżet programu to 60 milionów złotych w 2024 roku, a nabór wniosków trwa do 30 sierpnia. Wnioski można składać w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP na konto właściwego Urzędu Wojewódzkiego.
Kolejny konkretny program
Priorytetem Ministerstwa Rodziny jest umożliwienie rodzicom małych dzieci łączenia życia rodzinnego i aktywności zawodowej. Dlatego też proponuje kompleksowy pakiet rozwiązań dla rodzin: programy „Aktywny Rodzic”, „Aktywny Maluch” i „Pierwszy dzienny opiekun w gminie”. Te programy uzupełniają się wzajemnie i stanowią kompleksową odpowiedź na współczesne wyzwania związane z demografią, rynkiem pracy i usługami opiekuńczymi. Pomogą setkom tysięcy polskich matek i ojców, którzy chcą łączyć aktywność zawodową z zapewnieniem opieki dzieciom.
-Ten program to odpowiedź na potrzeby samorządów, które nie mają jeszcze przekonania do tych dużych inwestycji, badają potrzeby mieszkanek i mieszkańców. To jest program, który pozwoli szybko odpowiedzieć na lokalne potrzeby. To jest konkretna pomoc dla samorządów, o którą samorządy już mogą wnioskować – zakończyła konferencję ministra Aleksandra Gajewska.
Więcej informacji dla zainteresowanych samorządów: https://www.gov.pl/web/rodzina/aktywny-maluch
Źródło: https://www.gov.pl
Dodaj komentarz