reklama
Strona główna » Maleńkie pandziątko przyszło na świat w łódzkim Zoo!
Łódź Promowane Wiadomości

Maleńkie pandziątko przyszło na świat w łódzkim Zoo!

Zdj.: orientarium.lodz.pl

W Orientarium ZOO Łódź na świat przyszła panda mała. Maluch urodził się 10 czerwca i to trzecie młode w karierze rodzicielskiej uroczej pary pand rudych. Na razie nie wiadomo jakiej płci jest osesek, ale jest zaopiekowany doskonale przez rodziców Ofelię i Otella.

Ukrywa się przed wzrokiem zwiedzających

Pierwsze tygodnie życia malec spędza oczywiście poza wzrokiem odwiedzających – głównie w budce lęgowej. Dba o niego (lub o nią) samica, która regularnie przenosi je między kryjówkami. To zwyczajne zachowanie tego gatunku. Dzięki temu młode ma zawsze odpowiednie warunki termiczne i czuje się bezpieczne. Rodzinka jest stale monitorowana przez doświadczony zespołu opiekunów. Można wówczas widzieć, czy rozwój potomków pary pand rudych przebiega prawidłowo. W razie czego mogą oni sprawnie zainterweniować, gdyby działo się z młodym coś niepokojącego.

Populacja w naturze maleje…

Panda mała lub inaczej panda ruda (Ailurus fulgens), to gatunek, który za swoje środowisko naturalne obrał górskie lasy. W rejonie Himalajów oraz na południu Chin. Warunki, które generuje człowiek – kłusownictwo i utrata siedlisk, a także zmiany klimatu tych rejonów sprawiły, że liczebność tych pięknych stworzeń maleje. Według szacunków na wolności pozostało poniżej 10 tysięcy osobników. Dlatego też tak ważna jest działalność ogrodów zoologicznych, które pozwalają im się bezpiecznie rozmnażać i podejmują aktywności związane z ochroną tych sympatycznych ssaków.

Wsparcie ogrodów

Również w łódzkiej siedzibie Zoo Orientarium kadra podejmuje działania wspierające bioróżnorodność przedstawicieli fauny. Placówka uczestniczy w programach ochrony zwierząt. A są to m.in. innowacyjny program przywrócenia do natury żółwia błotnego, udział w ogólnopolskich i międzynarodowych akcjach edukacyjnych i ochronnych, np. w kampanii EAZA „Vietnamazing” nakierowanej na ratowanie azjatyckiej bioróżnorodności właśnie. Wspiera ochronę gatunków takich jak gniewosz plamisty. Współpracuje również z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

Jeżeli zwiedzasz Zoo Orientarium i będziesz odpowiednio cicho… kto wie, może uda się wypatrzeć nowego, małego i arcysypmatycznego mieszkańca ogrodu…

Źródło: orientarium.lodz.pl

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...