reklama
Strona główna » Uniejowska w Sieradzu zgodnie z planem
Powiat sieradzki Sieradz Wiadomości

Uniejowska w Sieradzu zgodnie z planem

Wszystko idzie zgodnie z planem – remont ulicy Uniejowskiej w Sieradzu zakończy się we wrześniu. Kierowcy i piesi zyskają 1,5 kilometra kompleksowo przebudowanej drogi.

Dlaczego to tak ważna inwestycja?

Rozbudowa drogi wojewódzkiej 479 ma istotne znaczenie zarówno dla sieci dróg samego miasta, jak i całego regionu sieradzkiego. Ciężki transport już nie będzie musiał kierować się do centrum Sieradza.

Przypomnijmy, że to drugi etap przebudowy Uniejowskiej. Pierwszy drogowcy zakończyli w 2019, rozbudowali wtedy ponad 2 km drogi, od początku terenu zabudowanego od strony Rossoszycy do wiaduktu kolejowego. Drugi etap ruszył w maju 2023 r. Tym razem droga jest przebudowywana na długości 1,5 km.

Drugi etap rozpoczyna się od wiaduktu kolejowego, niefortunnie usytuowanego, bo po skosie drogi. Ulica jest przebudowywana aż do drogi krajowej nr 83. Prace obejmują: rozbiórkę i budowę zjazdów indywidualnych i publicznych, rozbudowę skrzyżowań, przebudowę drogi gminnej (ul. Składowa) oraz dróg gminnych (ul. Karola Józefiaka i ul. Torowa), budowę chodników, ścieżki rowerowej z dopuszczeniem ruchu pieszego, zatok autobusowych i postojowych, kanalizacji deszczowej i oświetlenia drogowego, przebudowę sieci elektroenergetycznych, wodociągowych i teletechnicznych oraz przyłącza kanalizacji sanitarnej.

Istniejąca wcześniej droga została praktycznie rozebrana i wybudowana na nowo. Poszerzono ją do szerokości 7 metrów. Uniejowska, łącznie z I etapem, będzie drogą wjazdową z prawdziwego zdarzenia, w standardzie europejskim.

Przebudowa całej infrastruktury

Dla mieszkańców szczególnie ważne jest, że przebudowywana jest cała infrastruktura – kanalizacje deszczowa i sanitarna. Równie istotne są chodniki po obu stronach i ścieżka rowerowa, bo w bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się szkoła. Ważne jest także zaprojektowanie układu odwodnienia, którego dotychczas droga była pozbawiona, przez co po opadach deszczu lub roztopach na drodze tworzyły się zastoiska wody.

Zaawansowanie prac wynosi obecnie 65%. Zgodnie z umową koniec prac zaplanowano na 16 września. Wtedy rozpoczną się czynności odbiorowe i proces uzyskiwania pozwolenia na użytkowanie drogi.

Koszt prac to ok. 23 mln, dofinansowanie unijne wyniesie rekordowe 92%.

Źródło: https://www.lodzkie.pl/

Autor: as

Zdj.: Tomasz Grala 

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...