Województwo Łódzkie jest pierwszym województwem w Polsce, które rozpoczęło program profilaktyki nadwagi i otyłości u dzieci finansowany ze środków własnego budżetu. Mamy na to prawie 2 miliony złotych do wykorzystania przez trzy lata.
Nowy program to wsparcie na każdym kroku – od wizyt u lekarza, przez porady dietetyczne, aż po zajęcia ruchowe i rozmowy z psychologiem. Trenerzy przekonają młodych ludzi, że ćwiczenia sportowe mogą stać się przyjemnością, a nie obowiązkiem. Dietetycy pokażą jak jeść mądrze, by czuć się dobrze przez cały dzień. Dzieci i ich rodzice dostaną narzędzia, które pomogą wprowadzić zdrowe zmiany na stałe.
W programie mogą wziąć udział dzieci w wieku 10 lat, które mają problem z nadwagą lub otyłością. Wystarczy, że mieszkają w województwie łódzkim, a rodzic lub opiekun wyrazi zgodę. Nie jest potrzebne skierowanie od lekarza.
– Niestety coraz więcej dzieci zmaga z nadwagą i otyłością. Te problemy sprawiają, że w dorosłym życiu często dopadają je takie choroby jak cukrzyca, nadciśnienie czy problemy z sercem. Do tego dzieci są narażone na wszechobecny hejt, na złośliwości, przezwiska – podkreśla Joanna Skrzydlewska marszałek województwa łódzkiego. – Szacuje się, że już w 2035 roku w Polsce ponad 35 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet będzie borykać się z otyłością. Dlatego zdecydowaliśmy się działać.
Szacuje się, że w 2025 roku problem nadwagi i otyłości dotknie około 3600 dziesięciolatków. Dlatego powstał program skierowany właśnie do dzieci w wieku 10 lat z nadmierną masą ciała.
– Program obejmie 500 dzieci – zaznacza Piotr Wojtysiak, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Samorząd Województwa Łódzkiego bardzo dynamicznie odpowiada na wyzwania zdrowia publicznego. Chcemy, aby wszyscy mieszkańcy naszego regionu mieli zapewnione kompleksowe wsparcie jeśli chodzi o profilaktykę.
Daria Rembowska, dietetyk ze Szpitala Kopernika w Łodzi podkreśla, że otyłość jest bardzo poważnym problemem.
– Jest zakwalifikowana jako choroba niosąca za sobą poważne konsekwencje – mówi dietetyk. – Pamiętajmy, że dzieci uczą się zawsze poprzez obserwację. Dlatego ważna jest edukacja nauczycieli, opiekunów i rodziców. To oni mają realny wpływ na nawyki żywieniowe swoich podopiecznych.
W województwie łódzkim otyłość jest czwartym najczęściej występującym problemem zdrowotnym wśród dzieci.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autor: AK
Dodaj komentarz