Miasto Bełchatów i łódzki Uniwersytet Medyczny będą współpracować. W podpisanym w czwartek 4 lipca liście intencyjnym partnerzy zobowiązali się do podejmowania różnych działań na rzecz seniorów. Cel jest jeden – troska o zdrowie i aktywność starszych mieszkańców naszego miasta.
Jak czytamy w dokumencie, strony rozpoczynają „współpracę w zakresie wymiany informacji o działaniach podejmowanych na terenie miasta Bełchatów na rzecz projektów, rozwiązań i innowacji w obszarze aktywnego i zdrowego starzenia się”. Najpierw jednak konieczne jest postawienie odpowiedniej diagnozy społecznej. A tutaj niezwykle istotna jest rola samorządu. – To samorząd identyfikuje potrzeby, samorząd rozmawia z mieszkańcami. To oni w efekcie dialogu są w stanie zdefiniować, jakie są potrzeby. My jako uczelnia, jako lekarze, jako całe środowisko zajmujące się opieką zdrowotną, jesteśmy w stanie pomóc. Natomiast my nie postawimy tej diagnozy – tłumacz prof. dr hab. n. med. Lucyna Woźniak, Prorektor ds. Rozwoju Nauki i Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Prezydent Bełchatowa Patryk Marjan we współpracy z uczelnią upatruje szansy na jeszcze większą aktywizację seniorów. Ale nie tylko.
– Bełchatów ma bardzo dobrą infrastrukturę społeczną. Mam tutaj na myśli liczne kluby seniorów, Akademię Seniora czy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Do tych dobrych rozwiązań prospołecznych chcemy teraz dołożyć działania prozdrowotne. Chcemy skorzystać z wielkiej wiedzy Uniwersytetu Medycznego właśnie po to, żeby zaproponować bełchatowskim seniorom jak najlepsze rozwiązania. A to wszystko po to, żeby życie było jak najlepsze i jak najdłuższe – dodaje prezydent Marjan.
Działania, jakie miasto chce wspólnie prowadzić z łódzką uczelnią, wpisują się w założenia polityki prosenioralnej. Uczeni podkreślają, że aby żyć długo i w zdrowiu, trzeba wypracować odpowiednie nawyki. Chodzi o to, aby społeczeństwo było zdrowsze. Dzięki temu będą generowane znacząco niższe koszty – zarówno te społeczne, jak i finansowe. Wszystkie podejmowane w tym zakresie działania mają zmierzać z jednej strony do optymalizacji opieki zdrowotnej. Z drugiej zaś ich celem ma być jak najszersze włączenie mieszkańców do promocji zdrowego stylu życia. Równie ważne jest to, aby społeczeństwo miało świadomość tego, jakie czynniki wpływają na dłuższe i zdrowsze życie.
Będą wspólnie działać na rzecz bełchatowskich seniorów
Zgodnie z zapisami listu intencyjnego, miasto Bełchatów oraz UM w Łodzi będą prowadzić działania w ramach European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing. EIP on AHA to inicjatywa Komisji Europejskiej polegająca na współpracy pomiędzy krajami, regionami, ośrodkami akademickimi, przedsiębiorcami, placówkami ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz organizacjami samorządowymi. Jej celem ma być poprawa stanu zdrowia i jakości życia osób starszych i zwiększenie ich udziału w życiu społecznym. Płaszczyznę współpracy zawartego partnerstwa będzie stanowić wymiana informacji i dobrych praktyk, przygotowanie wspólnych opracowań i analiz, udostępnianie materiałów źródłowych oraz wszelkie działania, służące bełchatowskim seniorom w oparciu o cenny potencjał naukowo-badawczy UM.
By te działania były jak najbardziej efektywne, partnerzy powołali Radę Koordynacji Akademickiej. Z ramienia miasta działać w niej będzie Iwona Nowak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych UM. Podobnie jak Sylwia Witkowska – dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Uniwersytet Medyczny zaś reprezentować będą prof. dr hab. n. med. Jolanta Kujawa (Dziekan Nauk o Zdrowiu) oraz Tomasz Jasiński (Koordynator Uczelni ds. Zrównoważonego Rozwoju i Odpowiedzialności Społecznej).
Źródło: UM Bełchatów
Autor: AP
Dodaj komentarz