Dzisiejsza sesja Rady Miasta w Zduńskiej Woli przyniosła informację o wyższych podatkach lokalnych od 2025 roku. Podwyżka podatków od nieruchomości oraz środków transportu wyniesie około 5%. Oszacowano, że przyniesie to dodatkowe 1,1 mlliona zł dla budżetu miejskiego. Natomiast podwyższony o wspomnianą kwotę podatek od środków transportu da kolejne 200 tysięcy.
Uchwalono podwyżki
Podczas głosowania dotyczącego podwyżek 3 radnych było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. Uchwała przeszła 14 głosami radnych, którzy byli za propozycją podwyżki.
– Wszyscy żyjemy w określonej rzeczywistości, wiemy jaka jest inflacja, wiemy jak drożeją wszelkiego rodzaju usługi komunalne, prąd, media, stawka za minimalne wynagrodzenie. Te koszty dotyczą również samorządu i przenoszą się na usługi, które miasto dostarcza mieszkańcom. Z roku na rok rosną wydatki na utrzymanie dróg, remonty, koszenie trawników czy dopłaty do DPS-ów i gospodarki odpadami. Zaproponowana pięcioprocentowa podwyżka jest na poziomie inflacji, a nowe stawki podatków są porównywalne do tych w miastach o podobnej wielkości – wyjaśnił prezydent Zduńskiej Woli, Konrad Pokora.
Zmiany nazw ulic
Na sesji omawiano także kwestie związane ze zmianą nazw kilku ulic w mieście. Odcinek ulicy Kilińskiego od Szadkowskiej do placu Żelaznego zostanie nazwany ulicą Stanisława Wojciechowskiego. Poza tym nową nazwę będzie nosić rondo na skrzyżowaniu Złotej, Szymanowskiego i Prostej. A otrzymało ono zaszczytne miano Stefana Warulika. To dawny prezydenta miasta, dzięki któremu wybudowano chociażby osiedle Południe, Zachód, Spacerowa czy zbiornik Kępina. Był też pierwszym dyrektorem zduńskowolskiego Technikum Elektronicznego. Uchwała po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego wejdzie w życie. Ponadto, aleja Feliksa Rajczaka przejdzie korektę nazwy i będzie pasażem tegoż.
– Na lata sprawowania urzędu przez Stefana Warulika przypadł dynamiczny rozwój miasta. To wtedy nastąpił rozwój bazy zduńskowolskiego przemysłu, została uruchomiona komunikacja miejska, powstały nowe osiedla mieszkaniowe, miasto wzbogaciło się o kolejne obiekty służby zdrowia i oświaty, rozbudowana została sieć wodociągowa i kanalizacyjna, powstała idea budowy zbiornika retencyjnego Kępina – uzasadniał pomysł nazwania ronda prowadzącego na osiedle Południe wiceprezydent Zduńskiej Woli Paweł Szewczyk.
Rada dla rodziny ze „Szlachetnej Paczki”
Wśród radnych przeprowadzono także zbiórkę na akcję „Szlachetna Paczka”. W ramach współpracy z Młodzieżowa Radą Miasta za zebrane fundusze przygotowana będzie paczka dla potrzebującej rodziny ze Zduńskiej Woli.
Wydatki niewygasające
Ustalono także wykaz wydatków niewygasających. Chodzi między innymi o kilka inwestycji, które zakończą się dopiero w przyszłym roku.
Pokrycie brakujących kosztów MPGK
W porządku obrad znalazła się także sprawa pokrycia części kosztów gospodarowania odpadami w 2025 roku. Samorząd zdecydował o tym, by nie obciążać mieszkańców, a przekazać Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej kwotę brakującą do pokrycia kosztów obsługi systemu odbioru i zagospodarowania śmieci.
Źródło: UM Zduńska Wola
Dodaj komentarz