reklama
Strona główna » 200-lat Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie
Zelów

200-lat Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Zelowie

5 lipca 2025 roku Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie obchodziła wyjątkowy jubileusz – 200-lecie istnienia kościoła parafialnego. To wydarzenie miało nie tylko religijny, ale również historyczny wymiar. Upamiętniło obecność społeczności czeskich protestantów, którzy przed dwoma wiekami znaleźli w Zelowie swój nowy dom.

Dialog

Historia parafii nierozerwalnie wiąże się z dziejami Braci Czeskich. Byli oni uchodźcami religijnymi, którzy w XIX wieku, prześladowani za wiarę na terenie monarchii habsburskiej, osiedlili się w Zelowie. Wnieśli ze sobą nie tylko dziedzictwo duchowe i językowe, ale także głęboko zakorzenione wartości: tolerancję, edukację i umiłowanie wolności. Kościół ewangelicko-reformowany w centrum Zelowa od dwóch stuleci stanowi przestrzeń modlitwy, spotkań i dialogu, pielęgnując tożsamość religijną i kulturową mieszkańców.

Goście

W jubileuszowych uroczystościach wzięli udział m.in.: ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Břetislav Dančák, biskup Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP ks. Przemysław Semko Koroza, burmistrz Zelowa Kamil Świtała. Duchowni różnych wyznań, przedstawiciele stowarzyszenia Exulant zajmującego się pielęgnowaniem pamięci o emigracji religijnej. Ponadto mieszkańcy oraz liczni goście z kraju i z zagranicy.

Ławeczka Wspólnoty

Z okazji jubileuszu Gmina Zelów przekazała parafii „Ławeczkę Wspólnoty” – symboliczny dar upamiętniający wartości przyświecające lokalnej społeczności od pokoleń. Na ławce znalazły się słowa wielkiego czeskiego pedagoga i myśliciela protestanckiego Jana Amosa Komenskiego:


„Wszyscy stoimy na jednej scenie wielkiego świata, a cokolwiek się tu dzieje, wszystkich dotyczy.”

Słowa te przypominają o odpowiedzialności, jaką niesie wspólnota – nie tylko religijna, ale i obywatelska. Dzisiejszy Zelów, tak jak dwa wieki temu, pozostaje miejscem spotkania historii, tradycji i nowoczesności – przestrzenią otwartą na dialog, różnorodność i współdziałanie.

Źródło: Gmina Zelów

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...