Maleńka Jagódka, porzucona przez matkę w pustostanie, trafiła dzisiaj, 30 kwietnia, w bezpieczne ramiona cioć z Tuli Luli. Tutaj miłości, czułości, troski i opieki na pewno jej nie zabraknie.
Ciocie z Tuli Luli będą przytulały, opowiadały bajeczki i śpiewały kołysanki. Będą czuwać przy niej o każdej porze dnia i nocy.
Jagódka przyszła na świat przed świętami wielkanocnymi. Matka zawinęła ją w reklamówkę i zostawiła w pustostanie. Jagódkę znalazł przypadkowy przechodzień. Mężczyzna zadzwonił na policję i uratował dziewczynce życie. Gdyby pomoc przyszła później, maleństwo mogłoby umrzeć z wychłodzenia. Gdy znaleziono Jagódkę, jej temperatura wynosiła zaledwie 27 stopni Celsjusza. Lekarze z Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie trafiła dziewczynka, podkreślali, że miała bardzo dużo szczęścia i wielką wolę przeżycia. To w szpitalu nadano jest imię Jagoda.
Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny Tuli Luli to bardzo ważne miejsce. Trafiają tutaj niemowlęta poniżej pierwszego roku życia, którymi biologiczni rodzice nie mogą się zająć. W Tuli Luli czekają na nową rodzinę. W ciągu 8 lat bezpieczną przystań znalazło tu ponad 200 niemowląt. Prowadzenie Tuli Luli jest finansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.
Informacja dla kobiet, które znalazły się w kryzysie i nie mogą zaopiekować się swoim dzieckiem
Jeżeli jesteś w ciąży lub właśnie urodziłaś dziecko i obawiasz się, że nie jesteś w stanie się nim zaopiekować, możesz zdecydować o oddaniu dziecka do adopcji. Oddanie dziecka do adopcji to bardzo trudna decyzja, decyzja podejmowana na całe życie, decyzja, która dotyczy matki i dziecka.
Mając na uwadze znaczenie tej sytuacji dla przyszłego życia dziecka i jego najbliższego otoczenia rodzinnego chcieliśmy wskazać najbezpieczniejszą drogę, prawnie umocowaną, dla matki i dla dziecka.
Ważną kwestią jest zapewnienie matce porodu w warunkach szpitalnych, co stanowi gwarant bezpieczeństwa zarówno dla niej jak i dla dziecka.
O czym powinnaś wiedzieć mamo, rozważająca decyzję o oddaniu dziecka:
- Jeśli z jakichś powodów nie jesteś w stanie zaopiekować się dzieckiem,
które niebawem się narodzi, możesz bezpośrednio po urodzeniu pozostawić
je w szpitalu. - Poinformuj o tym personel szpitala.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu bezpośrednio po urodzeniu nie grozi żadnymi konsekwencjami prawnymi.
- Pozostawienie dziecka w szpitalu nie jest ostateczną decyzją. Masz prawo podjąć decyzję o zabraniu dziecka do domu lub o oddaniu go do adopcji.
- Decyzję o oddaniu dziecka do adopcji możesz podjąć w każdym czasie lecz nie wcześniej, niż po upływie 6 tygodni (42 dni) od daty urodzenia dziecka.
- Szpital to miejsce tylko przejściowego pobytu Twojego dziecka. Na czas podejmowania decyzji Twoje dziecko zostanie umieszczone w rodzinie zastępczej lub innej formie pieczy. Nie obawiaj się tego, osoby tam zatrudnione zapewnią mu dobrą opiekę, a Ty, jeśli zechcesz, masz prawo je odwiedzać.
- Zgłoś się do ośrodka adopcyjnego. Na każdym etapie podejmowania decyzji możesz skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej specjalistów tam zatrudnionych.
- Jeśli po upływie 6 tygodni Twoją decyzją będzie oddanie dziecka
do adopcji, musisz zgłosić się do sądu rodzinnego i złożyć oświadczenie przed sędzią. W tym również pomogą Ci pracownicy ośrodka adopcyjnego. Jeśli jesteś osobą zamężną, w decyzji tej będzie musiał wziąć udział również Twój mąż.
- Ośrodek adopcyjny znajdzie nową rodzinę, która najlepiej zaspokoi potrzeby Twojego dziecka. Pomoże mu w tym każda informacja, którą zechcesz przekazać o sobie i o swojej rodzinie.
- Pamiętaj, że Twoja decyzja, jakakolwiek będzie, nie podlega niczyjej ocenie.
Pamiętajmy, że w tej sytuacji, bardzo ważną rolę odgrywają ośrodki adopcyjne. To ośrodki adopcyjne zapewniają bezpłatną pomoc psychologiczną kobietom w ciąży oraz pacjentkom oddziałów ginekologiczno-położniczych, które sygnalizują zamiar pozostawienia dziecka bezpośrednio po urodzeniu.
Ośrodki adopcyjne funkcjonujące na terenie województwa łódzkiego
- Regionalny Ośrodek Adopcyjny w Łodzi
Wojewódzki Bank Danych
- Północna 27/29, 91-420 Łódź
tel. 42 630 25 50 lub 630 25 56
fax. 42 630 25 54
e-mail: roa@lodzkie.pl
Filia Regionalnego Ośrodka Adopcyjnego w Piotrkowie Trybunalskim
Ul. Dąbrowskiego 13, 97-300 Piotrków Trybunalski
tel./fax 44 733 90 08, tel. 44 610 34 50
e-mail: roapt@lodzkie.pl
- Archidiecezjalny Ośrodek Adopcyjny ul. Broniewskiego 1a, 93-162 Łódź
tel. 42 682 18 88, tel. 607 16 19 20
fax 42 682 18 92
e-mail: aoa@csr.org.pl
Adopcyjny Telefon Zaufania 607 16 15 80
- Ośrodek Adopcyjny Łódzkiego Oddziału Regionalnego
Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
- Piłsudskiego 150/152, 92-230 Łódź
tel. 42 674 54 43, fax 42 674 89 31
e-mail: oao-lodz@wp.pl
Okno Życia
Pozostawienie dziecka w Oknie Życia to nie jest oddanie dziecka do adopcji, ale to miejsce bezpieczne dla dziecka.
Z psychologicznego i społecznego punktu widzenia sytuacja taka wymaga dyskrecji, bo konsekwencje pozostawienia dotyczą nie tylko dziecka, ale również rodziców biologicznych oraz przyszłych rodziców adopcyjnych.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł Magdaleny Lesiak Dyrektora Archidiecezjalnego Ośrodka Adopcyjnego w Łodzi pt. „Jestem za a nawet przeciw. Okna życia w systemie opieki nad dzieckiem”, Polityka społeczna w regionie łódzkim, Łódź 2021, Zeszyt 24: https://rcpslodz.pl
O szczegółach tego dramatycznego zdarzenia pisaliśmy TUTAj.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autor: AK
Dodaj komentarz