Zmarł Wiesław Bednarek, utytułowany śpiewak operowy, urodzony w Zduńskiej Woli. Emerytowany profesor Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy miał 74 lata.
22 lipca w wieku 74 lat zmarł Wiesław Bednarek, zduńskowolanin, który zrobił karierę na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie. Był emerytowanym wykładowcą Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a absolwentem Technikum Mechanicznego w Zduńskiej Woli im. Obrońców Westerplatte.
Ambasador kultury Zduńskiej Woli
W 2016 roku Wiesław Bednarek został mianowany Ambasadorem Kultury Zduńskiej Woli. Otrzymał także Honorowy Tytuł Zduńskowolanina Roku 2001.
Wiesław Bednarek urodzony w Zduńskiej Woli 25 stycznia 1950 roku przez niemal ćwierć wieku był pierwszoplanowym barytonem w gronie solistów Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, a w latach 1979 – 1985 również Teatru Wielkiego w Łodzi. Podczas swej wieloletniej kariery wystąpił w około 1000. przedstawień. Artysta śpiewał największe role barytonowe światowego repertuaru operowego, jak tytułowe role w operach Verdiego: Nabucco, Makbet, Rigoletto.
Był pierwszym odtwórcą roli Nabucco w Polsce (Opera Śląska – 1983). Podczas licznych wojaży zaśpiewał w niemal wszystkich krajach Europy, w tym na deskach tak znakomitych teatrów jak Teatr Bolszoj w Moskwie, Staatsoper w Wiedniu, Komische i Staatsoper w Berlinie, Palais des Congres i Champs Elysees w Paryżu, Semperoper w Dreźnie, National Opera i Amfiteatr pod Akropolem w Atenach oraz w wielu innych miejscach. Między innymi w Jerozolimie, Londynie, Brukseli, Helsinkach, Hadze, Amsterdamie, Wilnie. W sumie było to około 700 występów zagranicznych.
Gloria Artis
Brał udział w słynnych światowych realizacjach Halki St. Moniuszki w reż. Marii Fołtyn w Brazylii i Japonii, a także w otwarciu drugiego (po Seulu) teatru operowego w Korei – w spektaklu Traviaty G. Verdiego – u boku Izabelli Kłosińskiej (1992). Uhonorowany nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych RP za wybitne zasługi dla polskiej kultury (1990 rok). W 2012 roku otrzymał odznaczenie z rąk Ministra Kultury. Był to Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Następnie w 2021 roku otrzymał po raz drugi Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
40-lecie pracy artystycznej
Podczas XVIII edycji Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku w 2015 r. obchodził 40-lecie pracy artystycznej.
W roku akademickim 2012/2013 został profesorem nadzwyczajnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Objął tam klasę śpiewu na Wydziale Wokalno-Aktorskim, a w roku 2016/2017 otrzymał nominację na stanowisko Kierownika Katedry Wokalistyki. Na początku 2017 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora sztuk muzycznych.
Niepowetowana strata dla Kultury
O śmierci Wiesława Bednarka poinformowała rodzina. Nie ma jeszcze informacji o dacie pogrzebu artysty mieszkającego w Warszawie.
Najbliższym Wiesław Bednarka składamy szczere kondolencje.
Źródło: UM Zduńska Wola
Zdj.: archiwum.teatrwielki.pl
Dodaj komentarz