W jubileuszowej, 50. edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” wyróżniono i nagrodzono łącznie 22 obiekty z różnych regionów Polski. Do tegorocznej edycji, organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa na zlecenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, zgłoszono 67 obiektów. Oceniano je w 7 kategoriach.
Wśród laureatów znalazł się również zabytek z województwa łódzkiego. Nagrodę w kategorii adaptacji obiektów zabytkowych otrzymało dawne Niemieckie Gimnazjum Reformowane w Łodzi. Budynek w którym obecnie mieści się siedziba Sądu Apelacyjnego.

Ten wyjątkowy budynek powstał w latach 1909–1910 jako siedziba Niemieckiego Gimnazjum Reformowanego – nowoczesnej placówki edukacyjnej. Następnie przejęło go X Liceum Ogólnokształcące, a od 1970 roku – Wydział Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Był też miejscem studenckich strajków w 1981 roku
W 2014 roku gmach został zakupiony przez Sąd Apelacyjny Łodzi. Prace adaptacyjne i remontowe rozpoczęły się w lipcu 2019 roku i trwały do lutego–marca 2023.

Nazwiska zwycięzców i wyróżnionych ogłoszono we wtorek. Jury konkursu obradowało w składzie: prof. dr hab. inż. arch. Małgorzata Rozbicka (przewodnicząca), prof. dr hab. inż. Jerzy Jasieńko (zastępca przewodniczącej), dr Małgorzata Gwiazdowska, dr hab. Miron Urbaniak oraz Marlena Happach, dyrektorka Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Celem konkursu „Zabytek Zadbany” jest promowanie wzorcowych realizacji w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Zarówno konserwacji, jak i prac budowlanych, rewitalizacyjnych czy adaptacyjnych. Inicjatywa podkreśla znaczenie prowadzenia takich działań z poszanowaniem historycznego charakteru i przy zachowaniu najwyższych standardów.
O tytuł laureata mogą ubiegać się właściciele i zarządcy nieruchomości zabytkowych. Ci, którzy realizują wysokiej jakości prace konserwatorskie i restauratorskie, stanowiące przykład odpowiedzialnego zarządzania dziedzictwem.
Źródło: Urząd Marszłkowski
Autor: bg.
Zdj.: Sebastian Sołtyszewski
Dodaj komentarz