Wsparcie ekspertów EBI dla piotrkowskiego ciepłownictwa
5 godzin temu
3 minut czytania
Zdj.: UM Piotrków Trybunalski
Piotrkowska Elektrociepłownia wraz z magistratem rozpoczęły realizację programu Target – Technical Assistance for a Green Energy Transition. Rozpoczęcie współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym miało miejsce w poniedziałek, 24 lutego, w Urzędzie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
Elektrociepłownia, złożyła wniosek jeszcze pod koniec 2024 roku. Europejski Bank Inwestycyjny poparł inicjatywę. Wspomniany program ma na celu wdrożenie zrównoważonych rozwiązań w zakresie czystej energii i efektywności energetycznej. Dla mieszkańców oznacza to rozpoczęcie działań, zmierzających do modernizacji systemu ciepłowniczego w mieście. Na razie w formie doradztwa ekspertów.
Rolą EBI jest zapewnia środków finansowych na projekty, które wychodzą naprzeciw osiągnięciu celów UE zarówno w UE, jak i poza jej granicami. Wspomniany program TARGET to efekt współpracy Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Ma on za zadanie wspieranie unijnych regionów węglowych, w tym naszego województwa właśnie.
– Program TARGET to doradztwo konsultacyjne oraz opracowanie wieloletniej strategii dotyczącej szeroko rozumianego ciepłownictwa i energetyki w Piotrkowie. Będzie między innymi obejmował kwestie klastra energii, „zazieleniania” energii, zasilania budynków użyteczności publicznej ale nie tylko. Ponadto chciałbym dodać, że program realizowany przy wsparciu Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Komisji Europejskiej, jest dla naszego samorządu współpracą całkowicie bezpłatną – powiedział prezydent Piotrkowa Juliusz Wiernicki.
Ze wsparcie eksperckiego zadowolony jest również prezes Elektrociepłowni.
– Będziemy mieli konstruktywne i fachowe wsparcie instytucji zewnętrznej, czyli Europejskiego Banku Inwestycyjnego i ekspertów po to, byśmy mogli opracować plan działań na najbliższe lata. Priorytetem jest dla nas to, by ciepło, które w ostatnich latach było przedmiotem bardzo intensywnej dyskusji, było przystępne, a jego dostawa pewna — zaznaczył Paweł Uznański, prezes Elektrociepłowni. – Zależy nam również na tym, by to ciepło było ekologiczne, a jego dostawa zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej i polityki energetycznej państwa. Szerzej patrząc nie chodzi tylko o ciepło, chodzi też o energię cieplną, nowoczesne miasto i to, by cena ciepła była na optymalnym i akceptowalnym przez mieszkańców poziomie — podkreślił prezes.
Chodzi o przygotowanie projektów, dzięki którym produkuje się czystą energię. W ramach odnawialnych źródeł energii takich jak promienie słoneczne, wiatr, woda, czy ta pozyskiwanej z geotermiki lub biomasy. Pozwala to na redukcję śladu węglowego, a co za tym idzie obniża koszty pozyskiwania energii.
Ponieważ piotrkowska elektrociepłownia korzysta z dobrodziejstwa gazu ziemnego należy przyjrzeć się rozwiązaniom dotyczącym uzupełnienia jej o jakieś elementy, dzięki którym część energii będzie pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Umożliwi to w przyszłości sięgnięcie po finansowanie ze środków unijnych.
Współpraca ekspercka w Piotrkowie Trybunalskim ma potrwać rok. O roli jaką w procesie wdrażania planowanych projektów odegra EBI mówił Marcin Idczak główny inżynier i doradca Europejskiego Banku Inwestycyjnego:
– Naszą rolą jest przygotowanie projektów i zaplanowanie inwestycji tak, aby mogły one ubiegać się o finansowanie, czy to ze źródeł EBI, czy źródeł Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W Piotrkowie nasze zadanie będzie się koncentrować na lokalnym systemie ciepłowniczym, który jest zasilany za pomocą gazu ziemnego. Z punktu widzenia regulacji krajowych konieczne jest osiągnięcie statusu efektywnego systemu ciepłowniczego, więc uzupełnienie tej mieszanki o źródła zielone, odnawialne i wysoko sprawną kogenerację.
Miasto w odpowiedzi na sugestie mieszkańców będzie poszukiwać takich rozwiązań, które mają przyczynić się do obniżenia kosztów eksploatacji sieci ciepłowniczej i poprawy jakości powietrza.
Plany ambitne, co będzie z ich realizacją i jak przełoży się to na komfort życia mieszkańców – pokaże czas.
Dodaj komentarz