Obywatelskim ujęciem zakończyła się jazda 36-latka, który kierując Mitsubishi, wjechał do rowu. Badanie alkomatem wykazało, że nieodpowiedzialny kierowca miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.
21 listopada 2024 roku dyżurny wieluńskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Gabrielów w gminie Osjaków doszło do obywatelskiego ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Mundurowi skierowani na miejsce w rozmowie ze świadkiem ustalili, że przejeżdżając zwrócił uwagę na Mitsubishi, które wjechało do rowu.
Mężczyzna zatrzymał się, aby sprawdzić czy potrzebna jest pomoc. W rozmowie z kierowcą Mitsubishi zorientował się, że może on być pod wpływem alkoholu. Zgłaszający natychmiast o swoich podejrzeniach powiadomił policjantów i nie pozwolił kierującemu oddalić się z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze zbadali stan trzeźwości 36-letniego kierowcy. Okazało się że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna odpowie teraz przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.
Wieluńscy policjanci serdecznie dziękują świadkowi za godną naśladowania obywatelską postawę. Przypominają, że każdy, kto jest świadkiem przestępstwa, ma prawo ująć sprawcę na gorącym uczynku. Obywatelskie ujęcie to przywilej wynikający z treści art. 243 Kodeksu Postępowania Karnego. Ujętą osobę należy niezwłocznie przekazać policji. Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo. Dzwoniąc pod numer 112, nawet anonimowo, można zapobiec tragedii lub uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzą każdy sygnał.
Źródło: KPP Wieluń
Autor: asp. sztab. Katarzyna Grela
Dodaj komentarz