Od września do grudnia br. uczniowie 11 szkół publicznych z Tomaszowa Mazowieckiego uczestniczyli w warsztatach z zakresu mediacji. Odbywały się one w Miejskim Centrum Kultury. Inicjatywa miała na celu rozwijanie umiejętności młodzieży w zakresie rozwiązywania sporów bez użycia przemocy. Promowała także współpracę i skuteczną komunikację w procesie dochodzenia do porozumienia.
Prowadzący
Pod czujnym okiem mediatora Agnieszki Drzewoskiej-Kovač oraz trenera mediacji Roberta Kaszczyszyna, uczestnicy warsztatów zdobywali praktyczną wiedzę i umiejętności. Wszystko co niezbędne do efektywnego rozwiązywania konfliktów. Program „Warsztaty z podstaw mediacji” w ramach projektu „Wsparcie na Starcie” pozwolił młodzieży nauczyć się, jak prowadzić konstruktywne rozmowy. Ponadto uczestnicy warsztatów dowiadywali się w jaki sposób pomagają one wypracować kompromisowe rozwiązania w sytuacjach spornych.
Bloki tematyczne
Warsztaty prowadzono w czterech blokach tematycznych, każdy z nich miał kształtować konkretne umiejętności w zakresie rozstrzygania konfliktów rówieśniczych. I tak, w ramach wprowadzenia dokonano analizy interakcji w grupie oraz integracji grupy. W bloku komunikacja skoncentrowano się na technikach dobrej komunikacji w tym na aktywnym słuchaniu, parafrazie, uściślaniu. Następnie na komunikacie od siebie, nazywaniu uczuć i zakłóceniach komunikacyjnych. Negocjacje uczyły argumentowania, z kolei mediacje metod rozwiązywania konfliktów i sporów.
Uczestnicy
Uczestnikami warsztatów byli uczniowie trzech grupach wiekowych 11,12 i 13 lat. Każda grupa wiekowa uczestniczyła w zajęciach przez 18 godzin, co umożliwiło zastosowanie szerokiego spektrum działań edukacyjnych. Wykorzystano ćwiczenia, filmy, pomoce techniczne i materiałowe, przygotowane w sposób zróżnicowany i dostosowany do wieku uczestników. W prowadzeniu zajęć użyto metody NVC Marshalla Rosenberga. Jest ona oparta na obserwacji, uczuciach, potrzebach i prośbach, budowaniu zrozumienia, empatii i spokoju w interakcjach wśród młodzieży. Wykorzystanie testów kompetencyjnych i ankiet pozwoliło na bieżące monitorowanie postępów uczestników. Uczniowie zdobyli wiedzę i umiejętności z zakresu mediacji, aktywnego słuchania, wyrażania emocji, argumentacji, rozwiązywania konfliktów bez przemocy w warunkach współpracy.
Zajęcia przygotowano zgodnie ze „Standardami mediacji rówieśniczej i szkolnej w szkołach i innych placówkach oświatowych„ Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki takiemu szkoleniu, młodzież z Tomaszowa Mazowieckiego ma szansę na nabycie cennych kompetencji społecznych. Będą to umiejętności kluczowe i przydatne w przyszłości zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć tutaj.
Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki
Zdjęcia: Tamże
Dodaj komentarz