Rok 2025 został ustanowiony Rokiem Władysława Stanisława Reymonta – w uznaniu zasług pisarza, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1924) za powieść „Chłopi”. Inicjatywa ta podkreśla znaczenie jego twórczości dla polskiej kultury i tożsamości narodowej.
Z tej okazji członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku w przeddzień 158. rocznicy urodzin pisarza odwiedzili Kobiele Wielkie – miejsce jego narodzin (7 maja 1867 r.). To symboliczne spotkanie miało nie tylko charakter literacki, ale również edukacyjny i kulturowy.
Podczas wizyty klubowicze:
- przypomnieli sobie sylwetkę Reymonta jako niezwykle barwnej postaci polskiej literatury – samouk, kolejarz, aktor wędrownego teatru, a ostatecznie uznany pisarz i noblista,
- zachęcali do ponownego sięgnięcia po jego najważniejsze dzieła, takie jak „Ziemia obiecana”, „Komediantka”, czy oczywiście monumentalni „Chłopi” – epopeja o polskiej wsi,
- zwiedzili miejsca związane z życiem pisarza i uczestniczyli w oficjalnej inauguracji obchodów Roku Reymontowskiego w Kobielach Wielkich.
W ramach wydarzenia goście z wycieczki i klubu uczestniczyli w wernisażu wystawy artystycznej pt. „Tkanina artystyczna – Magiczne cztery pory roku” autorstwa pani Agnieszki Szymczyk.
Wystawę, zorganizowano w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich. Autorka prac połączyła tradycyjne techniki tkackie z nowoczesną interpretacją natury, idealnie wpisując się w klimat twórczości Reymonta.
Spotkanie w Kobielach Wielkich było wyjątkową okazją do uczczenia pamięci pisarza i zainspirowania się jego dorobkiem na nowo.
Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna Radomsko
Dodaj komentarz