reklama
Strona główna » Ustawa Kamilkowa. Łódź jednym z pierwszych miast wdrażających Standardy Ochrony Małoletnich
Łódź Wiadomości

Ustawa Kamilkowa. Łódź jednym z pierwszych miast wdrażających Standardy Ochrony Małoletnich

Zdj. poglądowe wilian_200 pixabay

Łódź jest jednym z niewielu miast w Polsce, które posiada już Standardy Ochrony Małoletnich. Placówki mające kontakt z dziećmi takie jak przedszkola czy szkoły muszą je wdrożyć od 15 sierpnia. Obowiązek stosowania się do dokumentu wynika z tzw. ustawy Kamilkowej.

Śmierć 8-letniego Kamilka z Częstochowy wstrząsnęła rok temu całą Polską. Chłopca katował przez dłuższy czas ojczym. Tragedia ta wywołała słuszny oddźwięk w postaci rzetelnej dyskusji na temat ochrony dzieci i młodzieży. 

Prace nad dokumentem trwały kilka miesięcy. Oprócz dyrektorów placówek edukacyjnych uczestniczyli w nich także przedstawiciele innych jednostek, które prowadzą zajęcia z małymi dziećmi. Standardy, które powstały są uniwersalne, jednak każda z placówek może dostosować je do swojej specyfiki. Od września planowane są szkolenia dla osób odpowiedzialnych w poszczególnych jednostkach za ich wdrażanie.

Standardy Ochrony Małoletnich mają za zadanie chronić dzieci przed przemocą fizyczną, seksualną oraz rówieśniczą. Z tego powodu znalazły się w nich zapisy dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, ochrony wizerunku małoletniego, jego prywatności, a także zasad postępowania dla nauczycieli i pracowników szkół wobec dzieci. Opisano też szczegółowe zasady postępowania w razie konieczności podjęcia interwencji, gdy okaże się, że dziecko jest krzywdzone.

Według Anny Tomaszewskiej, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Łodzi, standardy zostały tak opracowane, aby każda z placówek mogła łatwo je u siebie wdrożyć. Jak podkreśliła:

Materiały graficzne będące integralną częścią dokumentu są uniwersalne, każda placówka może je u siebie udostępnić czy to na ekranach czy tablicach informacyjnych.

Wspomniana ustawa to tak naprawdę wsparcie dla procedury Niebieskiej Karty. Nakłada ona na osoby z otoczenia dziecka obowiązek reagowania ponieważ cel jest jeden – ochrona przed sytuacjami skrajnymi, które zbagatelizowane, niezauważone mogą doprowadzić do utraty życia lub zdrowia podopiecznego.

Od 1 września placówki edukacyjne będą szkolić pracowników tam gdzie tych standardów jeszcze nie wprowadzono.

Źródło: https://lodz.pl/

Autor: red

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...