Szpital w Sieradzu przeprowadził operację guza mózgu z wykorzystaniem nowoczesnej karbonowej ramy stereotaktycznej SUSy. Zoperowanego 77-letniego pacjenta z powiatu wieluńskiego wypisano już do domu. Dzięki najnowszym urządzeniom zdarzenia niepożądane, które mogłyby wystąpić podczas zabiegu, ograniczono do minimum.
Nowoczesna technologia
Rama SUSy (Stereotactic Ultralight System) to najnowsza technologia stosowana w neurochirurgii – precyzyjnie określa dostęp do guza i daje znaczni większy komfort pacjentowi. Dzięki nowym urządzeniom lekarze będą mogli jeszcze dokładniej diagnozować i planować leczenie operacyjne nowotworów mózgu.
Rama SUSy wykonano między innymi z ultralekkiego karbonu.
– Dzięki temu rozwiązaniu możemy wykonywać biopsję nowotworów w mózgu i inne procedury stereotaktyczne z największą dokładnością, osiągając cele położone nawet bardzo głęboko w mózgu – wyjaśnia lek. Dawid Wrona, kierownik Oddziału Neurochirurgicznego szpitala w Sieradzu.

Zakup ramy SUSy to część strategii długofalowego rozwoju Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu, który intensywnie inwestuje w nowoczesny sprzęt medyczny i rozwój kadry specjalistycznej. Wprowadzenie ramy SUSy to dowód na to, że szpitale poza dużymi aglomeracjami mogą być liderami innowacji.
Finansowanie
System stereotaksji trafił do sieradzkiego szpitala dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Oddział neurochirurgiczny zyska także nowoczesny mikroskop operacyjny z technologią fluorescencyjną, umożliwiający precyzyjne usuwanie guzów mózgu. Wartość obu urządzeń to blisko 8 mln zł. Nowe specjalistyczne sprzęty medyczne pozwolą na zwiększenie skuteczności i bezpieczeństwa operacji onkologicznych oraz skrócenie czasu diagnostyki i leczenia. To kolejny ważny krok w kierunku rozwoju wysokospecjalistycznej opieki neurochirurgicznej w sieradzkim szpitalu.
System do stereotaksji przetestowano oraz zastosowany w praktyce podczas operacji guza mózgu. Placówka będzie pierwszą jednostką w województwie łódzkim posiadającą tak wysoce specjalistyczny sprzęt.
Dzięki zaangażowaniu lekarzy sieradzkiego szpitala i nowoczesnej technologii, pacjenci z regionu mogą liczyć na leczenie na światowym poziomie.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Autor: AK
Zdjęcia: Tamże
Dodaj komentarz