Na nietypowe świętowanie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Stowarzyszenie IMPET, tym razem w wyjątkowej – symbolicznej i angażującej – formie. Od 9 do 11 listopada, z myślą o tych, którzy chcą lepiej zrozumieć realia trudnych czasów komunizmu, Stowarzyszeni Impet organizuje wyjątkowe wydarzenie. Będzie to tematyczny pokój zagadek, który przeniesie uczestników do łęczyckiego więzienia, gdzie internowano więźniów politycznych w okresie stanu wojennego.
– Misją stowarzyszenia jest działalność edukacyjna i kulturalna, zwłaszcza oparta o lokalną, łęczycką historię – opowiada Marcin Tober, prezes IMPETu. – Tym razem z naszymi działaniami chcemy dotrzeć przede wszystkim do młodych ludzi, którzy PRL i stan wojenny znają jedynie z podręczników. Z tego względu zdecydowaliśmy się na popularną formę escape roomu – ale, jak zwykle, na tę nietypową lekcję zapraszamy wszystkich chętnych.
Łęczycki Zakład Karny
Po 13 grudnia 1981 roku Zakład Karny w Łęczycy stał się jednym z tymczasowych ośrodków odosobnienia dla osób „zagrażających interesom bezpieczeństwa i obronności państwa”. Do ówczesnego więzienia przy ulicy Pocztowej na krótszy lub dłuższy czas trafiło kilkadziesiąt osób, stając się więźniami politycznymi reżimu. Wśród nich byli znani opozycjoniści, m.in. kardiolog i działacz społeczny Marek Edelman, reżyser Piotr Bikont, poeta Jacek Bierezin, a także późniejsi politycy: Maria Dmochowska, Władysław Frasyniuk, Jerzy Kropiwnicki czy Marek Czekalski.
Dom Kultury
Ze względów bezpieczeństwa wejście do więzienia jest obecnie niemożliwe, dlatego w jego rolę wcielą się sale łęczyckiego Domu Kultury.
– Nie możemy powiedzieć zbyt wiele, żeby nie psuć zabawy uczestnikom, ale zaprosimy ich do pomieszczeń, które na co dzień nie są wykorzystywane – zdradza Marcin Tober. – Jak zwykle w naszych inicjatywach pojawią się aktorzy i wokaliści, którzy jeszcze lepiej pozwolą poczuć atmosferę tamtych dni.
Odwiedzający pokój zagadek będą mieli okazję wcielić się w dziennikarzy, a ich zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu z jednym z osadzonych opozycjonistów. Czy uda im się uciec z celi więzienia przy ulicy Pocztowej?
– Łęczycki zakład karny cieszył się złą sławą nie tylko ze względu na panujące w nim warunki: przenikliwe zimno i wszechobecną wilgoć, ale także z uwagi na fakt, że w ciągu dwustu lat jego istnienia nikomu nie udało się stąd uciec. Sprawdzimy, czy uda się to uczestnikom zabawy – opowiada prezes IMPETu.
– Przyjęło się, że Święta Niepodległości obchodzimy zazwyczaj w sposób smutny. To jest zrozumiałe, bo aura pogodowa, a przede wszystkim historia nie dają nam wielu powodów do tego, aby radośnie świętować. Uważam, że warto jednak próbować i jedną z tych prób jest właśnie stworzenie escape roomu – mówi Paweł Kulesza, burmistrz Łęczycy i patron przedsięwzięcia. – Realizatorami pomysłu są IMPET i Dom Kultury, czyli ludzie, którzy kreatywność mają we krwi. Jestem przekonany, że przygotują wyjątkową atrakcję dla uczestników, którzy nie tylko przeżyją przygodę, ale także w sposób inny niż dotychczas zaznajomią się z łęczycką historią.
Pokój zagadek „Ucieczka z ulicy Pocztowej” został przygotowany przez Stowarzyszenie IMPET we współpracy z łęczyckim Domem Kultury, Urzędem Miejskim w Łęczycy oraz ekspertami w tym zakresie, czyli łódzką Tkalnią Zagadek. Z escape roomu będzie można korzystać przez cały weekend od 9 do 11 listopada. Do udziału w grze mogą zgłaszać się zespoły od czterech do sześciu osób, zaś chętni indywidualni mogą zostać dołączeni do innych grup. Link do zgłoszeń zostanie opublikowany na stronie oraz profilu facebookowym Stowarzyszenia IMPET.
„Ucieczka z ulicy Pocztowej” – escape room
9.11.2024, godz. 13-20
10.11.2024, godz. 10-18
11.11.2024, godz. 10-18
występują:
Ewa Andrzejczak
Magdalena Plewa
Jakub Szymczak
Maciej Woźniak
scenariusz:
Karolina Stawiszyńska
Piotrek Banasik
opieka techniczna:
Krzysztof „Junior” Góralczyk
Marcin Tober
współpraca:
Dom Kultury w Łęczycy
honorowy patronat:
Paweł Kulesza, Burmistrz Łęczycy
Zapisy obowiązują do wyczerpania miejsc.
Link do zapisów: https://tkalniazagadek.pl/ucieczka/
Źródło: https://stowarzyszenieimpet.pl/ucieczka/
Dodaj komentarz