Z powodu zakwitu sinic nie można się kąpać na kąpielisku w Konstantynowie Łódzkim. Czerwona flaga powiewa również w Pabianicach.
Kąpielisko „Nad Stawem” usytuowane jest w Konstantynowie Łódzkim przy ul. Łaskiej 64/66. Badanie wody zostało wykonane w dniu 28.06.2024. Na akwenie rzeki Dobrzynki, na kąpielisku „Lewityn” w Pabianicach przy ul. Bugaj 110 sytuacja jest podobna. Próbki wody przebadano 5 lipca i nie spełnia ona wymagań. Apelujemy więc o rozwagę.
Czym są sinice?
Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i są jednymi z najstarszych organizmów na Ziemi. Charakteryzują się wysoką zdolnością adaptacyjną do różnych warunków środowiskowych, mogą zasiedlać najbardziej wrogie sobie ekosystemy. Można je znaleźć w glebie, na skałach, korze drzew, lodowcach, a także w gorących źródłach, gdzie temperatura sięga nawet 90°C. Występują w wodach słonych i śródlądowych, gdzie mogą swobodnie unosić się w toni wodnej pośród innych fitoplanktonów lub tworzyć maty bentosowe na dnie zbiorników. Sinice wykorzystują szerokie spektrum światła, są odporne na niekorzystne warunki tlenowe oraz tolerują wysokie pH. Gdy ich zagęszczenie w wodzie nie jest zbyt duże, stanowią istotny element ekosystemów wodnych, a ponadto produkują tlen niezbędny do życia.
Zakwit wody
Jest to zmiana jej zabarwienia spowodowana masowym rozmnażaniem się glonów. Zakwity sinicowe negatywnie wpływają na wygląd, jakość i użyteczność zbiorników wodnych. Kolor kożuchów sinicowych może być niebiesko-zielony, szaro-zielony, zielonkawo-brązowy, a czasem nawet czerwono-brązowy, w zależności od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste lub trawiaste, a niekiedy takie zakwity glonów mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.
Podczas bezwietrznej pogody sinice mogą unosić się na powierzchnię wody, tworząc kożuchy przypominające rozlaną farbę, galaretkę lub pływające płatki. Takie kożuchy mogą szybko się formować w bezwietrzne dni, ale równie szybko mogą zniknąć przy nagłym wietrze i zwiększonym falowaniu. Zakwity wody mogą być spowodowane przez masowe występowanie jednego lub kilku gatunków mikroorganizmów, najczęściej sinic.
Kolejne terminy badania wody: w Pabianicach odbędzie się ono 8 lipca a w Konstantynowie 15 lipca 2024.
Źródło: sk.gis.gov.pl
Dodaj komentarz