reklama
Strona główna » Trzeci Bieg i Spacer #Dla Pszczół za nami!
Powiat radomszczański Wiadomości

Trzeci Bieg i Spacer #Dla Pszczół za nami!

Zdj.: Dariusz Kowalski


Choć tegoroczna aura nie rozpieszczała uczestników to deszcz nie był w stanie pokrzyżować planów ani organizatorom, ani uczestnikom wydarzenia. Ponad 150 osób pojawiło się w niedzielę 18 maja w Gomunicach na starcie wydarzenia. Wspólnie uczcili Światowy Dzień Pszczół – z uśmiechem, energią i ogromnym sercem dla natury.

Sportowe emocje, życzliwa atmosfera i wspólna pasja do ochrony środowiska sprawiły, że nawet strugi deszczu nie były przeszkodą. Było radośnie, aktywnie i po prostu pięknie!

Podczas imprezy wśród gości znaleźli się Piotr Wojtysiak wicemarszałek województwa łódzkiego oraz Marek Mazur wicewojewoda łódzki i prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi. To oni również dokonali wręczenia medali zwycięzcom i uczestnikom.

– Trzeci bieg/spacer dla pszczół zakończony. W tym roku pogoda spłatała nam figla, ale nas nie wystraszyła. Ponad 150 Uczestników pojawiło się na starcie. Wspaniała atmosfera rozgrzewała nas a sportowe emocje pozwoliły nam zapomnieć o strugach deszczu. Dziękuję Gościom, którzy co rok świętują z nami Światowy Dzień Pszczół, dziękuję Uczestnikom, dziękuję Partnerom wydarzenia, służbom zabezpieczenia logistycznego i wszystkim, którzy sprawili że mogliśmy tak wspaniale świętować i się bawić. Już dziś zapraszamy za rok. – skomentował imprezę Paweł Olejniczak wójt gminy Gomunice.

Światowy Dzień Pszczół obchodzony 20 maja, ustanowiło ONZ, by zwrócić uwagę na ogromną rolę pszczół i innych zapylaczy w naszym ekosystemie. Wydarzenia takie jak to w Gomunicach mają charakter rekreacyjny, ale również edukacyjny – przypominają, że bez pszczół nie ma życia.

Pszczoły miodne przyczyniają się do znacznego zwiększenia plonów rolników. Wytwarzają również tak cenne produkty pszczele jak miód, wosk, pierzgę, propolis, mleczko i jad pszczeli. Zapylanie roślin jest jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych, a bez tych małych istot byłoby niemożliwe.

Przypomnijmy – chronić pszczoły może każdy z nas! A można to robić poprzez chociażby:

  • sadzenie lub sianie roślin miododajnych o różnych terminach kwitnienia;
  • dbanie o środowisko naturalne;
  • pozostawianie w ogrodzie choć części nieskoszonego trawnika, gdzie można założyć kwietną łąkę;
  • niewypalanie traw ani łodyg i kwiatów zeszłorocznych – wiele gatunków owadów właśnie tam się ukrywa, bytuje i składa jaja;
  • ustawianie zwłaszcza podczas upałów miejsc z wodą – poidełek, które zawierają drobne kamyki lub żwirek, tak aby owady mogły bezpiecznie napić się bez zagrożenia moczenia skrzydełek.

Już dziś zapraszamy na kolejną edycję – za rok!

Źródło: lodzkie24.eu

Zdjęcia: Dariusz Kowalski

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...