Tak wynika ze słów insp. Tomasza Jędrzejczyka, Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego inspektor przedstawił radnym informację o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w mieście w 2024 roku.
W sprawozdaniu sporo miejsca zajęła współpraca KPP z monitoringiem miejskim.
– Jest ona wzorowa, wręcz niespotykana w innych miastach ze względu na zaangażowanie osób obsługujących tomaszowski monitoring – mówił podczas sesji komendant. Jego zdaniem jest on najlepszy w województwie.
– Kiedy w 2014 roku objąłem urząd prezydenta Tomaszowa, w miejskim monitoringu funkcjonowała… 1 działająca kamera. Cieszę się, że dziś cały system ma już 130 punktów. Są to nowoczesne urządzania i jak widać monitoring jest skuteczny – mówi prezydent Marcin Witko.
Komendant przedstawiając sprawozdanie podał konkretne, najbardziej znaczące efekty współpracy: pomoc operatorów monitoringu w ustaleniu sprawcy morderstwa dokonanego przez obywatela Ukrainy, którego udało się wytypować m.in. dzięki ich pracy. Pomimo, że ten starał się zacierać ślady swojej obecności w rejonie przestępstwa (zmieniał ubranie i środek transportu).
W trakcie dyskusji nad zaprezentowanym sprawozdaniem, odpowiadając na pytania radnych insp. Tomasz Jędrzejczyk podkreślił, że sukces Policji przy wykrywaniu niektórych przestępstw to sukces wspólny – policji i monitoringu miejskiego.
– Pracuję trzydzieści pięć lat w Policji, a nie spotkałem się nigdy z taką skutecznością w żadnej jednostce. To jest rewelacja! Organizacja monitoringu, współpraca z Policją jest u nas wzorcowa – mówił insp. Tomasz Jędrzejczyk.
Przypomnijmy, że monitoring miejski jest w Tomaszowie systematycznie rozbudowywany. Obecnie nad bezpieczeństwem mieszkańców miasta czuwa 130 kamer obsługiwanych przez doświadczonych operatorów.
Ostatnio prawie 30 nowych kamer zostało zamontowanych w Parku „Solidarność”. Są to urządzenia nowej generacji, konstrukcje o nowoczesnej technologii. Pozwala to na coraz sprawniejsze ustalanie sprawców przestępstw i wykroczeń, ale również na lokalizowanie osób, które potrzebują nagłej, doraźnej pomocy.
W ubiegłym roku dodatkowe kamery pojawiły się m.in. w Parku Rodego, na co miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości niemal 100 tys. zł.
Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki
Dodaj komentarz