Galeria Tomaszów, we współpracy z Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego oraz Miejskim Centrum Kultury, rozpoczyna projekt, który pokaże ważną część historii miasta i odda głos wspomnieniom.
Zaproszenie adresowane do mieszkańców
W otoczeniu centrum handlowego powstanie „Szlak Mazovii”, przypominający dzieje fabryczne związane z przemysłem włókienniczym, który przez lata stanowił podstawę rozwoju Tomaszowa Mazowieckiego. Do współtworzenia inicjatywy organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców miasta i okolic. „Szlak Mazovii” będzie dostępny dla zwiedzających pod koniec 2026 roku.
Bogata historia o którą warto zadbać
Tomaszów Mazowiecki ma bogatą historię opartą w dużej mierze na rozwoju przemysłu, początkowo górniczo-hutniczego, a od lat 20. XIX wieku włókienniczego. Galeria Tomaszów znajduje się na terenie, na którym wcześniej mieściły się zabudowania fabryczne. Były to przędzalnie, tkalnie i farbiarnie produkujące tkaniny. W czasach PRL na bazie tych przedsiębiorstw utworzono Zakłady Przemysłu Włókienniczego „Mazovia”. Przedsiębiorstwo to powstało z połączenia kilku wcześniej istniejących w tym miejscu fabryk.
– Galeria Tomaszów, Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim oraz Miejskie Centrum Kultury połączyły siły, aby stworzyć unikalny projekt muzealny – Szlak Mazovii, który będzie źródłem wiedzy i wspomnień dla wszystkich tomaszowian oraz osób odwiedzających nasze miasto. Chcemy stworzyć go w poszanowaniu dla ludzi, miejsca i historii. Zapraszamy wszystkich mieszkańców, każdego kto ma jakieś pamiątki, zdjęcia, wycinki z gazet, przedmioty związane z czasami fabrycznymi lub cenne wspomnienia, które warto utrwalić do współtworzenia tej inicjatywy – mówi Olga Wiernicka, Regional Marketing Manager NEPI Rockcastle.
Pomysł na oprawę “Szlaku Mazovii”
„Szlak Mazovii” powstanie jako nowoczesny projekt muzealny składający się z wersji stacjonarnej do zwiedzania oraz dedykowanej strony w Internecie. W wersji stacjonarnej będzie znajdował się on na terenie okalającym Galerię Tomaszów, przechodził przez nią i ciągnął się również wzdłuż rzeki Wolbórki. Trasa szlaku będzie obejmowała kilkanaście stacji w postaci pamiątkowych ekspozytorów – tablic lub gablot zawierających specjalnie opracowane plansze informacyjnie, zdjęcia i mapy. Otrzymają one dodatkowo QR kody, które przekierowywać będą zwiedzających na wirtualną stronę Szlaku. Na stronie internetowej będzie można zdobyć dodatkowe informacje, a także zobaczyć materiały filmowe i dźwiękowe.-
– Wspólnie ożywimy dawną Mazovię. Była to druga co do wielkości fabryka w powojennym Tomaszowie. Związane z nią są wspomnienia młodości tysięcy tomaszowian. Chcemy z uwagą pochylić się nad historią tego, co było ważną częścią tożsamości naszego miasta – podkreśla dr Daniel Warzocha, reprezentujący dział historyczno-numizmatyczny Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego.
Opracowanie i zwiedzanie
Wszystkie materiały w ramach dotyczące szlaku pomysłodawcy opracują w wersji polskiej oraz angielskiej. Zwiedzanie indywidualne będzie możliwe każdego dnia bez opłat. W wyznaczone dni organizatorzy zapewnią opcję zwiedzania z przewodnikiem dla zorganizowanych grup. W punkcie informacyjnym w Galerii Tomaszów będzie można również otrzymać pamiątkową pieczątkę „Zdobywcy Szlaku Mazovii”.
Wszystkie materiały, które mogą wzbogacić wystawę można wysyłać mailowo na adres: biuro@chgaleriatomaszow.pl lub dostarczać osobiście do biura administracji galerii w godz. 9:00-17:00 od poniedziałku do piątku.
Oficjalną inaugurację „Szlaku Mazovii” zaplanowano na jesień 2026 roku.
Źródło: kochamtomaszow.pl
Dodaj komentarz