Dzisiejsze popołudnie w Bełchatowie to chwila warta upamiętnienia – w Szpitalu Wojewódzkim zaprezentowano nowoczesnego robota chirurgicznego da Vinci. Rozpoczął on już pracę na oddziale urologicznym. Co więcej, pierwsze operacje z wykorzystaniem tej zaawansowanej technologii zostały przeprowadzone właśnie dziś. Dzięki robotowi pacjenci zyskają większą precyzję zabiegów, mniejsze ryzyko powikłań oraz krótszy czas rekonwalescencji.
Dla pacjenta
Robot da Vinci to przede wszystkim szybszy powrót pacjenta do zdrowia i niewiarygodna wprost precyzja, nieosiągalna dla człowieka. O jego zaletach i korzyściach dla pacjentów podczas operacji, w których używany jest najbardziej zaawansowany robot rozmawiano dziś podczas konferencji prasowej w bełchatowskim szpitalu.
Jak działa?
Budowa robota to pięć ramion, które podczas operacji mają kontakt z pacjentem. Trzy z ramion wyposażone są w narzędzia chirurgiczne i kamerę, natomiast dwa z nich to odpowiedniki dłoni chirurga, dzięki któremu możliwy jest przebieg operacji. Steruje on bowiem ruchami robota za pośrednictwem specjalistycznej konsoli – nie jest bezpośrednio przy stole. Obraz na konsoli robota możliwy jest do wyświetlenia nawet w 10 krotnym powiększeniu i to w trójwymiarze. Dlatego też możliwa jest większa precyzja i eliminuje się ewentualne drżenie rąk chirurga.
Operator
– Mam to szczęście, że „robotycznie” operuję już od czterech lat i wychodzi mi to z pewną łatwością. A to dzięki temu, że mam za sobą wiele kursów, wyjazdów szkoleniowych m.in. w Niemczech, we Francji, Belgii. Wcześniej wykonałem również wiele operacji laparoskopowych. To wszystko było bardzo potrzebne, bo do wykonywania takich operacji „robotycznych” doświadczenie jest konieczne i odpowiednia liczba godzin treningowych – tłumaczył dr n. med. Mateusz Jobczyk, kierownik oddziału urologii ogólnej, onkologicznej i laparoskopowej w bełchatowskim szpitalu.
Spektakularnego sukcesu nie mogli przegapić wicemarszałek Piotr Wojtysiak, czy prezydent Bełchatowa Patryk Marjan.
– Cieszę się, że mamy możliwość wsparcia wspaniałych specjalistów z bełchatowskiego szpitala w zakresie leczenia chorób głównie urologicznych. To jednak przede wszystkim wspaniały dzień dla pacjentów. Teraz zakres przeprowadzanych operacji będzie znacznie większy. Można śmiało powiedzieć, że teraz pacjenci z Bełchatowa, ale i z całego województwa będą leczeni na światowym poziomie. Ale pamiętajmy, że da Vinci, choć tak nowoczesny, to tylko sprzęt. On sam nie operuje. Także wielki ukłon wobec wspaniałych bełchatowskich fachowców – powiedział Piotr Wojtysiak, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
– Słowa uznania należą się całemu zespołowi szpitala, dyrekcji, lekarzom, personelowi. To właśnie dzięki nim w szpitalu wprowadzane są innowacje. Bo dziś mówimy przecież o najnowszych technologiach w medycynie. Myślę, że pierwsze kroki w tym kierunku, aby Bełchatów stał się centrum robotyki chirurgicznej już zostały poczynione. Tak więc w imieniu mieszkańców Bełchatowa serdecznie wszystkim Państwu, także władzom województwa, dziękuję za to zaangażowanie w rozwój bełchatowskiego szpitala. Wszystko to przecież służy jak najlepszej opiece zdrowotnej dla pacjentów – zaznaczył prezydent Bełchatowa.
W konferencji udział wzięli:
Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Piotr Wojtysiak
Dr n. med. Mateusz Jobczyk – Ordynator Oddziału Urologicznego
Prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski – Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Jabłonowski – Konsultant Wojewódzki ds. Urologii
Prof. dr hab. n. med. Waldemar Różański
Magdalena Amrozik – dyrektor Departamentu Polityki Zdrowotnej
Małgorzata Terlecka-Maciejewska – przewodnicząca Rady Społecznej Szpitala
Marek Szeliski – Synektik S.A., dystrybutor robota da Vinci
Patryk Marjan – prezydent Miasta Bełchatów
Wprowadzenie robota chirurgicznego da Vinci to krok milowy dla bełchatowskiego szpitala i symbol nowoczesnych rozwiązań w medycynie. Inwestycje w zaawansowaną technologię pokazują, że zdrowie mieszkańców regionu jest priorytetem. Województwo Łódzkie wspiera takie inicjatywy, które realnie podnoszą jakość opieki medycznej i komfort pacjentów.
O robocie da Vinci dla bełchatowskiego szpitala informowaliśmy wcześniej tutaj. W bełchatowskim szpitalu od 2022 roku „operuje” także Versius.
Źródło: UM Bełchatów
Zdj.: Dariusz Kowalski oraz Miasto Bełchatów
Dodaj komentarz