W piątek, 4 kwietnia br. w Gminie Kobiele Wielkie otwarto oferty złożone przez wykonawców w ramach przetargu na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadania inwestycyjnego dotyczącego rewitalizacji zabytkowego zespołu dworsko-parkowego.
Planowane zadanie – etapy
Zadanie podzielono na dwie części, dla których gmina zabezpieczyła środki finansowe:
- Część I – Odbudowa i przebudowa istniejącego budynku dworu, wraz ze zmianą jego przeznaczenia na obiekt użyteczności publicznej oraz wykonaniem niezbędnej infrastruktury technicznej – budżet wynosi 246 000 zł. W odpowiedzi na ogłoszenie ofertę złożyło 7 wykonawców.
- Część II – Rewitalizacja historycznego założenia parkowego, także z uwzględnieniem infrastruktury towarzyszącej – na ten cel przewidziano 153 650 zł, a do przetargu przystąpiło 6 firm.
Obecnie trwa procedura oceny złożonych ofert pod względem formalno-prawnym oraz zgodności z wymaganiami zamawiającego. Kolejnym etapem będzie wybór najkorzystniejszej oferty i podpisanie umowy z wykonawcą.

Zespół dworsko-parkowy w Kobielach Wielkich to interesujące miejsce na mapie dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Niestety przez lata to miejsce popadło w ruinę. Dzięki planowanej rewitalizacji ma szansę odzyskać dawny blask i zyskać nowe funkcje społeczne, edukacyjne i kulturalne. Ogłoszenie przetargu na odbudowę i rewitalizację obiektu – ma przyczynić się do możliwości pozyskania funduszy na ten cel ze źródeł zewnętrznych, ponieważ gmina nie jest w stanie poradzić sobie sama z tak dużym zobowiązaniem.
Troszkę o historii dworu
Inicjatorem budowy dworu był Kazimierz Tymowski herbu Sas, który rozpoczął prace pod koniec XIX wieku, a sfinalizowano je w 1905 roku. Właściciel obok budynku założył park ze stawem. O dacie ukończenia budowy świadczą data oraz inicjały „K.T.” umieszczone na bocznej fasadzie budynku.
Dwór został wzniesiony w stylu klasycystycznym. Budynek umieszczono na planie prostokąta. Jest to parterowa budowla z czterospadowym dachem. Centralny punkt fasady stanowił piętrowy pseudoryzalit, ozdobiony czterema pilastrami, które podtrzymywały trójkątny naczółek. Zdjęcia dostępne w sieci z 2024 roku wskazują, że i on z jednej strony budynku uległ już zniszczeniu…
W skład majątku Tymowskich wchodziły liczne zabudowania gospodarcze, takie jak stajnia wyścigowa, młyn, wiatrak, kuźnia, majsternia, spichlerz, lodownia oraz ślusarnia. W 1937 roku posiadłość przeszła w ręce Marii Teresy Sobańskiej.

Po zakończeniu II wojny światowej dwór pełnił różnorodne funkcje publiczne. Mieściły się tam m.in. ośrodek zdrowia, izba porodowa, przedszkole oraz urząd gminy. Budynek dotychczas był opuszczony i stopniowo popadał w ruinę. Część parku wycięto wcześniej – niezbyt chyba rozsądnie – pod budynek Urzędu Gminy. W budynku jak to zwykle z pustostanami bywa przed laty miało miejsce kilka pożarów.
– Ze środków budżetu Gminy z pewnością takiej inwestycji nie uda się zrealizować, ze względu chociażby na to, że jest wiele ważniejszych i pilniejszych potrzeb, które wymagają natychmiastowych działań. Dokumentacja projektowa otwiera tylko możliwości do pozyskania środków zewnętrznych. Wizualizacja i wszystkie podejmowane działania są uzgadniane z Konserwatorem Zabytków, który ma wiedzę na temat stanu faktycznego tj. wszystkich obiektów znajdujących się na terenie zabytkowym, w tym budynku Urzędu Gminy. – czytamy na portalu Gminy Kobiele Wielkie.
Starania obecnych władz samorządowych
Kilka lat temu gmina otrzymała decyzję administracyjną Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zgodnie z którą miała dokonać zabezpieczenia dworku. Widniała na niej data 2024 roku jako okres wykonalności. Starania obecnej wójt Beaty Pokory przyniosły wydłużenie terminu zabezpieczenia obiektu o rok.
W parku znajdują się pomnikowe okazy modrzewia. Park dworski, założony na początku XIX wieku wpisano do rejestru zabytków pod numerem 305 31 sierpnia 1983 roku oraz 14 września 1993 roku.
Kobiele Wielkie znajdują się około 13 kilometrów na południowy wschód od Radomska, przy lokalnej drodze do Wielgomłynów. Zespół dworski o którym mowa położony jest tuż za Urzędem Gminy.
To naprawdę bardzo smutne, że w naszym kraju tak wiele perełek architektonicznych zupełnie podupada. Wina władz, które wcześniej opiekowały się budynkiem? Obecne robią co mogą by zabytek odratować. Trzymamy kciuki za powodzenie tej niełatwej już w tym momencie misji…
Autor: mw
Zdjęcia: GOKiS Kobiele Wielkie, wizualizacja Gmina Kobiele Wielkie

Dodaj komentarz