27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego. Święto przypada w rocznicę pierwszych po upadku PRL w pełni demokratycznych wyborów do rad miast i gmin z 1990 roku. Podczas III sesji Rady Miejskiej w Bełchatowie radni wysłuchali okolicznościowego wystąpienia poświęconego idei samorządności.
Pierwsze po upadku komunizmu wybory do samorządu terytorialnego w Polsce odbyły się 27 maja 1990 roku. Dzień Samorządu Terytorialnego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z 29 czerwca 2000 r. Chodziło o uhonorowanie dorobku pierwszych dziesięciu lat odrodzonego polskiego samorządu terytorialnego. Dzień Samorządu Terytorialnego to święto władz samorządowych, radnych, pracowników urzędów oraz podległych jednostek i służb. Ale nie tylko. To także wyjątkowy dzień dla wszystkich mieszkańców, którzy od 34 lat, za pośrednictwem demokratycznie wybranych przedstawicieli, mogą podejmować decyzje dotyczące swojej małej ojczyzny.
Radni upamiętnili rocznicę przywrócenia samorządu
Na 27 maja zwołana została III sesja Rady Miejskiej w Bełchatowie. Obrady rozpoczęły się właśnie od uczczenia Dnia Samorządu Terytorialnego. Po uroczystym wprowadzeniu na Salę Herbową sztandaru Bełchatowa, radni wysłuchali hejnału Bełchatowa. Później okolicznościowe przemówienie wygłosił Arkadiusz Kowalczyk. Pracownik archiwum Urzędu Miasta Bełchatowa, jeden z założycieli, a obecnie członek Koła Polskiego Towarzystwa Historycznego w Bełchatowie omówił żródła idei samorządowej.
– Upadek komunizmu w naszym kraju, oznaczał początek demokratycznego państwa prawa, którego integralną częścią jest samorząd terytorialny. Śmiało można powiedzieć, że wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku zapoczątkowały proces przekazywania władzy państwowej w ręce społeczeństwa obywatelskiego. Po 1990 roku samorząd stał się jednym z najważniejszych czynników modernizacji, która miała ponownie przywrócić nas Europie. Przypomnieć, że należymy do wielkiej rodziny wolnych narodów. Tego, że w ostatnich z górą już 30 latach Bełchatów zmienił swoje oblicze gruntowanie, raczej nie trzeba specjalnie uzasadniać. Ogromne zmiany nastąpiły w sferze materialnej, związanej z inwestycjami infrastrukturalnymi. Ale także na niwie oświaty, kultury czy sportu. Co w sumie składa się na obraz konsekwentnego procesu modernizacji i podnoszenia jakości życia bełchatowian – powiedział Aradiusz Kowalczyk.
– Pan Patryk Marjan jest piątym prezydentem Bełchatowa. Natomiast Pani Agnieszka Ludwiczak-Maszewska i Pan Wojciech Piasecki są 15 i 16 osobami na urzędzie wiceprezydentów. Z kolei Pan Michał Wyczachowski jest 13 przewodniczącym Rady Miejskiej. Wraz z pozostałymi radnymi wpisuje się w grupę 170 osób, które sprawowały dotychczas ten mandat. Nie można także wątpić, że obecna Rada Miejska powiększy dorobek legislacyjny organu uchwałodawczego naszego miasta. Do tej pory obejmuje on 4087 uchwał – podsumował swoje wystąpienie Arkadiusz Kowalczyk.
Źródło UM Bełchatów
Dodaj komentarz