reklama
Strona główna » Psy atakowały pieszych w Zelowie
Promowane Zelów

Psy atakowały pieszych w Zelowie

Zdj.: artellliii72/pixabay

Policjanci z Komisariatu w Zelowie interweniowali wobec dwóch agresywnie zachowujących się psów, które biegały bez opieki i atakowały pieszych.

Krzyki przechodniów

10 września 2024 roku, po godzinie 21.00 mundurowi z Komisariatu Policji w Zelowie usłyszeli dobiegające sprzed budynku policji krzyki przechodniów. Kiedy wybiegli przed komisariat zobaczyli, że kilka osób krzyczy i woła o pomoc. Dwa duże psy mieszanej rasy biegały po ulicy, zaczepiały pieszych i zachowywały się agresywnie. Policjanci natychmiast zareagowali. Finalnie czworonogi wyłapano i odprowadzono na teren posesji skąd wybiegły.

Pani poszła po alkohol…

W rozmowie z partnerem właścicielki psów policjanci ustalili, że 49-latka wypuściła je aby się wybiegały. Sama w tym czasie poszła do sklepu po alkohol. Dzięki błyskawicznej policyjnej reakcji na zagrożenie na szczęście nikomu nic się nie stało, ale ta sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Wobec nieodpowiedzialnej właścicielki psów sprawę skierowano do sądu z wnioskiem o ukaranie.

Obowiązki właściciela psa

Policjanci przypominają: utrzymywanie czworonoga wiąże się nie tylko z przyjemnościami, ale również z obowiązkami i odpowiedzialnością za jego zachowanie. Właściciel zobowiązany jest do zapewnienia ochrony przed zagrożeniami lub uciążliwością dla innych osób ze strony tych zwierząt. Swojego czworonoga należy wyprowadzać na smyczy i w kagańcu. Każdy, nawet najłagodniejszy i najmądrzejszy pies może się czymś rozdrażnić i w najmniej oczekiwanym momencie kogoś zaatakować czy ugryźć. Właściciel, który trzyma psa na posesji musi pamiętać o dokładnym pozamykaniu bram i furtek oraz sprawdzeniu czy w ogrodzeniu nie ma wolnych przestrzeni, którymi pies mógłby się wymknąć poza podwórko. Na ogrodzeniu posesji należałoby umieścić tabliczkę ostrzegającą osoby, które chciałyby wejść na teren posesji, przed psem pilnującym tego terenu. Właściciel w pełni ponosi odpowiedzialność za swojego czworonoga. Wobec osób niewłaściwie sprawujących opiekę nad swoimi psami policjanci mogą stosować środki oddziaływania prewencyjnego. Są to: pouczenia, ostrzeżenia oraz mandaty lub kierowanie wniosków o ukaranie do sądu.

Kodeks wykroczeń

Właściciel nie może wypuścić swojego czworonoga jak mu się tylko podoba. Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela artykuł 77 kodeksu wykroczeń:
Art. 77. Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia
§ 1. Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.
§ 2. Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

Źródło: https://belchatow.policja.gov.pl/

Autor: nadkomisarz Iwona Kaszewska

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...