Do Dziennika Urzędowego UE wysłano ogłoszenia o przetargach na rozbudowę autostrady A2 Łódź – Warszawa o dodatkowe pasy ruchu. Ogłoszenia wraz z dokumentacją przetargową pojawią się na platformie zakupowej już jutro.
To kluczowy krok przybliżający do tej strategicznej inwestycji. Są to kolejne przetargi GDDKiA, w których nie będą mogły startować firmy z tzw. państw trzecich.
Decyzje pozyskane
GDDKiA dysponuje już kompletem decyzji o pozwoleniu na rozbudowę autostrady A2. Na początku kwietnia pozyskano decyzję ZRID (o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej) dla dwóch odcinków w woj. mazowieckim. Natomiast pod koniec maja dla odcinków położonych na terenie woj. łódzkiego.
Inwestycja podzielono na cztery odcinki realizacyjne:
- Łódź Północ – Łyszkowice (27,8 km),
- Łyszkowice – granica woj. łódzkiego i mazowieckiego (21,8 km),
- granica woj. łódzkiego i mazowieckiego – Grodzisk Mazowiecki (25,5 km),
- Grodzisk Mazowiecki – Konotopa (17,2 km).
Co się zmieni
Prace obejmą łącznie 92 km trasy między Łodzią i Warszawą. Z tego 89 km to budowa dodatkowych pasów, a pozostałe 3 km obejmują prace na wysokości węzła Łódź Północ. Głównym zamierzeniem jest rozbudowa obu jezdni autostrady A2 między Łodzią i Warszawą o dodatkowy pasy ruchu. Na ten cel, już na etapie projektowania (w latach 2009-2010), uwzględniono rezerwę terenu w pasie rozdziału i dostosowano do tego projektu rozmiary obiektów inżynierskich.
Po rozbudowie droga pomiędzy węzłami Łódź Północ i Pruszków będzie miała po trzy pasy w każdym kierunku. Następnie do węzła Konotopa cztery pasy. Dodatkowe prace zostaną także przeprowadzone na wysokości węzła Łódź Północ, gdzie krzyżują się autostrady A1 i A2. W tym miejscu trasa nie wymaga rozbudowy (są tu trzy pasy ruchu na każdej z jezdni). Podjęto decyzję o wymianie nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne.
Własne zasilanie
Rozbudowany odcinek A2 będzie trasą samowystarczalną energetycznie. Oznacza to maksymalnie szerokie wykorzystanie instalacji OZE do zasilania infrastruktury drogowej. Wszelkie urządzenia elektryczne związane z funkcjonowaniem drogi (oświetlenie, stacje meteo itd.) zasilą odnawialnych źródła energii.
To nowatorskie rozwiązanie, które ma stanowić wzorzec dla projektów opracowywanych w przyszłości. Przed wdrożeniem tego rozwiązania, dokonano szczegółowej analizy ekonomicznej, która uwzględniała m.in. koszty budowy, eksploatacji oraz utrzymania instalacji.
Rozbudowa to skomplikowane przedsięwzięcie – jak ją przeprowadzić?
Rozbudowa autostrady A2 między Łodzią i Warszawą to jedna z najbardziej skomplikowanych inwestycji w ostatnich latach. Największym wyzwaniem będzie uwzględnienie szeregu czynników, które nie występują na „normalnych” budowach.
Prace “pod ruchem”
Przede wszystkim, prace budowlane będą prowadzone przy odbywającym się ruchu drogowym. Wymusi to opracowanie i wdrożenie skomplikowanej i bardzo precyzyjnej czasowej organizacji ruchu, która zapewni maksymalnie efektywny przejazd samochodów. GDDKiA zapewnia, że ma bogate doświadczenia, które uzyskano np. przy rozbudowie DK8 do standardu drogi ekspresowej między Warszawą i Piotrkowem Trybunalskim. Czy chociażby podczas budowy autostrady A1 na odcinku od Piotrkowa Trybunalskiego do granicy z woj. łódzkim i śląskim.
Aby maksymalnie ograniczyć utrudnienia dla kierowców, przez cały czas trwania budowy, dla każdego z kierunków, zarówno w stronę Warszawy, jak i Poznania, dostępne będą po dwa pasy ruchu. To absolutnie konieczność, aby przejazd między stolicą i centrum kraju odbywał się możliwie sprawnie.
Zaplanowano również wprowadzenie odcinkowego pomiar prędkości. Sprawdził się on w trakcie budowy autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową oraz poprawił tam bezpieczeństwo.
Po co dodatkowe pasy ruchu?
Autostrada A2 między Łodzią i Warszawą użytkowana jest od 13 lat. Stała się w tym czasie jednym z najbardziej ruchliwych odcinków dróg w Polsce. Jej przepustowość zaczyna się wyczerpywać. Na rozbudowę trasy czekają wszyscy, zarówno przedsiębiorcy prowadzący firmy transportowe, jak i zwykli kierowcy.
Zgodnie z ostatnim Generalnym Pomiarem Ruchu liczba pojazdów poruszających się każdego dnia między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory, waha się od ponad 50 do blisko 100 tys. Spodziewamy się, że ruch na tym odcinku będzie stale wzrastał. Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma także ułatwić w przyszłości szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Ochrona rynku i polskich firm budowlanych
W przetargach na rozbudowę wszystkich czterech odcinków autostrady A2 między Łodzią i Warszawą wprowadzono zapisy uwzględniające założenia wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 22 października 2024 r.
Do przetargów nie dopuści się ofert składanych przez wykonawców z siedzibą w tzw. państwach trzecich (tj. innych niż państwo członkowskie Unii Europejskiej, państwo-strona Porozumienia WTO w sprawie zamówień rządowych (GPA) lub państwo będące stroną umowy bilateralnej lub regionalnej zawartej przez Unię Europejską w zakresie zamówień publicznych). Dotyczy to również członków konsorcjum oraz tzw. podmiotów udostępniających zasoby. Decyzja ta ma na celu ochronę polskiego i unijnego rynku zamówień publicznych oraz wzmocnienie pozycji polskich firm budowlanych.
Nie są to pierwsze postępowania na realizację naszych inwestycji, które uwzględniają założenia wyroku TSUE. Nie czekając na rozwiązania ustawowe, zasady te wprowadzono po raz pierwszy już w ogłoszonym 5 maja br. przetargu. A był to projekt oraz budowa ponad 16-kilometrowego odcinka autostrady A2 w województwie lubelskim.
Kalendarium
30 sierpnia 2023 r. – podpisano umowę na projekt rozbudowy z firmą DATABOUT z Warszawy
29 października 2024 r. – złożono wnioski o wydanie decyzji ZRID
2 kwietnia 2025 r. – Wojewoda Mazowiecki wydał decyzje ZRID dla odcinków na terenie woj. mazowieckiego
30 maja 2025 r. – Wojewoda Łódzki wydał decyzje ZRID dla odcinków na terenie woj. łódzkiego
2 lipca 2025 r. – wysłano do Dz. Urz. UE ogłoszenia o przetargach na roboty budowlane
I połowa 2026 r. – podpisano umowy z wykonawcami poszczególnych odcinków i rozpoczęcie rozbudowy
II połowa 2028 r. – przewidywane zakończenie robót.
Źródło: GDDKiA
Dodaj komentarz