reklama
Strona główna » Profesor Bogusław Buszewski z doktoratem honoris causa PŁ
Łódź Promowane Wiadomości

Profesor Bogusław Buszewski z doktoratem honoris causa PŁ

Zdj.: Politechnika Łódzka

30 października (środa) o godz. 11.00 odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu PŁ w celu nadania tytułu doktora honoris causa PŁ profesorowi Bogusławowi Buszewskiemu. Jest on wybitnym specjalistą z zakresu chemii analitycznej, bioanalityki i chemii środowiskowej.

Profesor Bogusław Buszewski jest uczonym o międzynarodowej renomie, należy do grona najczęściej cytowanych polskich chemików (27 tys. cytowań, Indeks Hirscha=73). Jego prace publikowane są w uznanych, międzynarodowych periodykach.

Profesor odniósł znaczne sukcesy w zakresie nowoczesnych metod wyodrębniania, rozdzieleń i identyfikacji związków chemicznych, które znalazły się w kanonie światowej literatury naukowej. Jest twórcą kilkudziesięcioosobowej i międzynarodowej szkoły naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, jednej z najprężniej działających w Polsce.

Wypromował 50 doktorów, a 25 z nich uzyskało samodzielność naukową. Napisał prawie 800 publikacji naukowych i otrzymał 58 patentów. Jest autorem wdrożeń patentowych dotyczących technologii wykorzystania mikroorganizmów w biosyntezie nanokompozytów, opracowania nowej generacji opatrunków dla trudno gojących się ran czy przemysłowej produkcji substancji biologicznie aktywnych z polskich roślin uprawnych.

– W imieniu Senatu Politechniki Łódzkiej mam wielki zaszczyt i honor nadać panu profesorowi Bogusławowi Buszewskiemu tytuł i godność doktora honoris causa naszej uczelni – mówił Rektor Politechniki Łódzkiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik. 

Jest to już ósmy tytuł honorowy dla profesora Buszewskiego. Promotorem doktoratu w PŁ jest prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, dziekan Wydziału Chemicznego PŁ.

– Cały czas starałem się być rzetelny, solidny, konsekwentny i wymagający. Od siebie i od swoich uczniów. Trochę ich wychowałem, bo ponad 50 doktorantów. Na stare lata zająłem się poszukiwaniem markerów chorób nowotworowych, poszukując prawdy i fałszu. Zgodnie z kopernikańską zasadą, poszukiwanie prawdy jest celem każdego naukowca tak, żeby opisać to wszystko, co nas otacza. Ten kosmos – mówił profesor Bogusław Buszewski.

W swoim wystąpieniu przywoływał m.in. takie postaci jak Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik. Wspominał o prawdzie, pędzie życia, publikacjach naukowych i uczciwości, a także o AI. Podkreślił jednak, że 75% sukcesu zawdzięcza swojej żonie.

Uroczystość odbył się w budynku Alchemium – magia chemii jutra przy ul. Żeromskiego 114. Uświetnił ją występ Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej pod dyrekcją Mariusza Lewego, który wykonał m.in. Gaudemus igitur.

Źródło: Politechnika Łódzka

Zdjęcia: Politechnika Łódzka

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...