reklama
Strona główna » Powrót do przeszłości na piotrkowskim Rynku
Piotrków Trybunalski Promowane Wiadomości

Powrót do przeszłości na piotrkowskim Rynku

Zdj.: Jerzy Cuprych

Wieczorem 11 listopada na piotrkowskim Rynku miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. Mieszkańcy mogli wraz z pojazdem DeLorean DMC-12, znanym z kultowego filmu „Powrót do przyszłości” przenieść się do przeszłości…

Po ulicach spacerowali żołnierze różnego autoramentu, panowie z białymi szalami oraz eleganckie panie. A w centralnym punkcie stał kataryniarz Jan Jastrzębski w cylindrze i wygrywał melodie nie z tej epoki… W śpiewie dołączali do niego zgromadzeni tłumnie piotrkowianie. Niejeden mógł przecierać oczy ze zdumienia.

Pieśni patriotyczne

W repertuarze znalazły się m.in. utwory takie jak „Warszawianka”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Ostatni mazur”, „Serce w plecaku”. Poza tym „Maszerują strzelcy”, „Warczą karabiny”, „Raduje się serce” i „Ułani, ułani”. Nie zabrakło także jednej z „zakazanych piosenek” a była to „Teraz jest wojna”. Na zakończenie swego występu pan Jan wraz ze zgromadzoną publicznością zaśpiewał „Rotę”.

Piotrkowska anegdota

Pomiędzy utworami muzyk dzielił się tym jak działa katarynka, opowiedział także anegdotę o swoim poprzednim pobycie w naszym mieście. W jednym z piotrkowskich przedszkoli. Próbował tam śpiewać z dziećmi piosenki takie jak „Jadą, jadą misie” i inne tego typu popularne utwory. Jednak wyraźnie coś szło nie tak… Nie było współpracy ze strony dzieci. Sprawa wyjaśniła się, kiedy panie poprosiły o piosenki przedwojenne. Okazało się, że przedszkolaki świetnie znają ten repertuar i wówczas już śpiewały wraz z panem Janem.

Aria z opery „Straszny dwór”

Wisienką na torcie był występ pana Roberta Ulatowskiego, solisty Teatru Wielkiego, zaprezentowany na jednym z balkonów piotrkowskich kamieniczek. Udało się świetnie wykorzystać zasoby architektoniczne Rynku Trybunalskiego i z góry popłynęła aria Skołuby z opery Stanisława Moniuszki. Znana także jako „Aria z kurantem” lub po prostu „Ten zegar stary”. Zgromadzona publiczność podjęła dialog ze śpiewakiem i na zaśpiewane przez basa: „Boisz się?” – odpowiadała: „Nie”.

W ten niecodzienny sposób mieszkańcy miasta wraz z obecnym podczas wydarzenia prezydentem Juliuszem Wiernickim zakończyli uroczyste obchody Dnia Niepodległości w mieście.

Zdjęcia: Jerzy Cuprych

Autor: mw

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...