Polska aplikacja MoodMon zwyciężyła w międzynarodowym konkursie Bupa Eco-Disruptive 2024, którego celem jest wspieranie startupów tworzących innowacje dla systemu opieki zdrowotnej. Oprogramowanie, oparte na sztucznej inteligencji, pozwala monitorować osoby z problemami psychicznymi: nawracającą depresją i chorobą afektywną dwubiegunową.
Konkurs
Konkurs odbył się pod hasłem „Zdrowe Społeczeństwa”. Po raz pierwszy wzięły w nim udział startupy z Polski, które rywalizowały z firmami z całego świata. Program Eco-Disruptive realizowany jest w niektórych krajach, w których działa Bupa (międzynarodowa grupa oferująca usługi z zakresu opieki zdrowotnej; jej częścią jest LUX MED), m.in. Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii.
Zespoły Bupa, także te złożone z pracowników LUX MED, szukały startupów tworzących innowacyjne rozwiązania, wspierające osoby z niepełnosprawnościami. Także te zapobiegające chorobom lub zwiększające dostęp do jakościowej opieki medycznej.
Najlepsi z setki
W Polsce do programu Eco-Disruptive przesłano ponad 100 zgłoszeń, w całej Bupa – ponad 1000. Najlepszy okazał się startup MoodMon, który w finale rywalizował z pięcioma startupami z całego świata. Nagrodą główną w konkursie było 200 tys. funtów brytyjskich oraz możliwość dalszego rozwoju produktu lub usługi w ramach Bupa.
– Stworzyliśmy aplikację, która ma pomóc zarówno chorym, jak i ich bliskim oraz lekarzom w obserwowaniu pacjenta. MoodMon ma zwracać uwagę na zmiany w jego zachowaniu, które mogą wskazywać na zmianę stanu chorobowego – podkreśla Małgorzata Sochacka, inicjatorka projektu MoodMon.
I dodaje, że liczy na dobrą współpracę z firmą LUX MED.
– My, jako informatycy i technologowie, nie mamy wiedzy o rynku medycznym i dostępie do pacjentów. Myślę, że współpraca z taką jednostką jak LUX MED będzie dla nas bardzo pozytywna, ponieważ dostarczy nam informacji, co jest potrzebne w tej branży, jak również pozwoli na rozpowszechnienie urządzenia – mówi Małgorzata Sochacka.
Zbiera dane
MoodMon zbiera szereg danych o pacjencie (np. sen, liczbę kroków, aktywność w portalach społecznościowych) i analizuje mowę pacjenta, żeby wcześnie informować o zmianach stanu psychicznego. Głównym celem aplikacji jest poprawa jakości życia chorych oraz usprawnienie opieki medycznej. Dzięki MoodMon możliwe jest wczesne wykrywanie symptomów nawrotów choroby, co daje większą kontrolę nad terapią.
– Bardzo cieszymy się, że wygrała nasza polska aplikacja, i że możemy wspierać polską innowacyjność. Dla nas to ważne, bo – jako Bupa – szukaliśmy startupów związanych z opieką zdrowotną na całym świecie. MoodMon wpisuje się w naszą ścieżkę opieki dostarczanej pacjentom – mówi Anna Rulkiewicz, prezeska Grupy LUX MED.
Grupa LUX MED mocno inwestuje w zdrowie psychiczne, otwierając sieć poradni zdrowia psychicznego Harmonia. Firma ma sześć placówek. Cztery w Warszawie, jedną we Wrocławiu, jedną w Krakowie, a do końca 2027 r. planuje tę liczbę podwoić.
Poradnie Harmonia stawiają na holistyczne podejście do potrzeb i problemów pacjenta. Oferuje zarówno procesy leczenia prowadzone przez lekarzy psychiatrów, jak i szereg usług realizowanych przez wykwalifikowanych specjalistów. Usługi te obejmują zakres m.in. konsultacji psychologicznych, psychoterapii, terapii, coachingu, rozwoju osobistego, profilaktyki zdrowia psychicznego i diagnostyki psychologicznej.
– Liczba osób chorujących na depresję będzie wzrastała. Widzimy, że choroby psychiczne dotykają Polaków bardzo mocno, dlatego chcemy rozwijać właśnie ten rodzaj usług. To ważna część naszej strategii i leży nam bardzo mocno na sercu – podkreśla Anna Rulkiewicz.
Jej zdaniem ochrona zdrowia potrzebuje dziś innowacyjnych projektów.
– System ochrony zdrowia boryka się dziś z problemem dostępności do usług wynikającym przede wszystkim z niedoborów kadr medycznych, dotyczy to także psychiatrii. Bez technologii, bez możliwości łączenia się pacjenta z lekarzem poprzez różne kanały, bardzo trudno będzie dostarczać ciągłą, dobrą opiekę medyczną – argumentuje Anna Rulkiewicz.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie. Według WHO na depresję choruje 280 mln ludzi (około 3,8 proc. populacji). Dotyka ona 5 proc. osób dorosłych i 5,7 proc. ludzi w wieku co najmniej 60 lat. Coraz częściej zdarza się u dzieci i nastolatków. Według szacunków WHO do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Źródło: PAP MediaRoom
Dodaj komentarz