reklama
Strona główna » Planowali przyszłość kolei w Łódzkiem
Łódź Promowane Wiadomości

Planowali przyszłość kolei w Łódzkiem

Zdj.: Urząd Marszałkowski

Łódzkie czeka prawdziwa rewolucja transportowa. Województwo jest osią olbrzymich projektów infrastrukturalnych, które zmienią sposób, w jaki podróżujemy. Jednak zanim to nastąpi, należy stworzyć jasny plan działania na najbliższe lata, który uwzględni potrzeby wszystkich pasażerów. W czwartek 22 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego eksperci rozmawiali o przyszłości kolei w Łódzkiem i ofercie przewozowej dla mieszkańców. W planach są m.in. superszybkie połączenia z Łodzi i Warszawy do Sieradza. 

Połączenia bezpieczne i konkurencyjne

Kolej Dużych Prędkości, budowa dwóch tuneli w Łodzi czy rozbudowa sieci kolejowej otwierają nowe możliwości przed całym województwem. Tak duże projekty wymagają jednak merytorycznej dyskusji na wielu poziomach. Wszystko po to, by wspólnie tworzyć zintegrowany i prężnie działający system transportowy, który będzie służył mieszkańcom i zostanie realnie dostosowany do ich potrzeb. W Łodzi o Horyzontalnym Rozkładzie Jazdy rozmawiali przedstawiciele CPK, Ministerstwa Infrastruktury, Województwa Łódzkiego, PKP Polskich Linii Kolejowych, Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej i Polregio.

Horyzontalny Rozkład Jazdy to kluczowy dokument, który pozwoli budować spójną strategię rozwoju sieci kolejowej do 2035 roku i później. Już teraz eksperci, samorządowcy, urzędnicy i przedstawiciele operatorów planują, jak będzie wyglądał rozkład jazdy za 10 czy 15 lat. Pod uwagę biorą m.in. prognozowane potoki pasażerów, możliwości infrastruktury kolejowej w przyszłości oraz potrzeby mieszkańców i rozwój regionów. Cel jest prosty – tworzyć połączenia i sieć transportową, która będzie sprawna, bezpieczna i konkurencyjna.

DSC05448.jpg

Wydajny, konkurencyjny system

– Naszym celem jest zsynchronizowanie potrzeb transportowych na poziomie krajowym z tymi na poziomie regionalnym. Identyfikujemy je i omawiamy po to, żeby efekty projektu CPK były jak najlepsze. Inwestycje prowadzone w Łódzkiem zupełnie przeorganizują dotychczasową reorganizację ruchu pociągów, a to jest dużą szansą dla przewozów kolejowych w regionie. Chcemy budować system, który, dzięki atrakcyjnej ofercie, będzie mógł konkurować z transportem indywidualnym – podkreśla Michał Jasiak z Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Prace nad dokumentem pozwolą stworzyć cykliczny, przejrzysty i zapewniający dogodne przesiadki rozkład jazdy dla Województwa Łódzkiego. Umożliwią też zaplanowanie nowych połączeń, inwestycji, przystanków czy zakupów taborowych. To szczególnie istotne w obliczu uruchomienia tunelu średnicowego łączącego stacje Łódź Fabryczna, Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec czy budowy Kolei Dużych Prędkości, której trasa w dużej mierze przebiega przez region łódzki. Rozmowy w eksperckim gronie dotyczyły m.in. szybkiego połączenia KDP dla mieszkańców Sieradza. Do Łodzi pociągi miałyby jechać zaledwie 21 minut, a do Warszawy – 1 godzinę i 20 minut.

Lepsza przyszłość

– Horyzont czasowy, o którym mówimy, jest odległy, bo to rok 2030-2035, jednak to spotkanie jest dla nas kluczowe. Pracujemy nad tym, żeby siatka połączeń dla mieszkańców była jeszcze lepsza w przyszłości. Wspólnie staramy się tworzyć najdoskonalszy rozkład jazdy, który będzie służył pasażerom, pozwalał im sprawnie dojechać do pracy, szkoły, instytucji kultury czy lekarza. Inwestycje toczące się w naszym regionie przynoszą dużo niewiadomych, dlatego już teraz planujemy połączenia i inwestycje – mówi Aneta Wierzbicka, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

– Pojawiają się nowe propozycje, CPK i PKP PLK cały czas prowadzą symulacje dotyczące przepływu pasażerów czy przepustowości. Na tej podstawie możemy rozmawiać o tym, jak możemy rozwijać infrastrukturę transportową, jakie miejscowości powinny być obsługiwane przez Kolej Dużych Prędkości, a jakie przez połączenia konwencjonalne. Chcemy, żeby to był miks tych dwóch rozwiązań – dodaje Maciej Sobieraj, prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Podobne spotkania dotyczące Horyzontalnego Rozkładu Jazdy i planowanych w przyszłości połączeń odbędą się również w innych województwach. Wszystko po to, by podejmowane w najbliższym czasie działania były skoordynowane, również między regionami.

Źródło: Urząd Marszałkowski

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...