W dniu 11 lipca – obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
W rocznicę jednej z najtragiczniejszych kart w dziejach XX-wiecznej Polski, przedstawiciele władz samorządowych Przedborza oddali hołd ofiarom ludobójstwa dokonanego przez UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.
Kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym pomordowanych złożyli: burmistrz Agata Wiśniewska-Pawelak, sekretarz Barbara Kowalik, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Małecki, jego zastępca Michał Kieruzal oraz dyrektor Muzeum Ludowego w Przedborzu Katarzyna Łuczyńska. Wspólną obecnością i chwilą zadumy uczczono pamięć tysięcy Polaków – kobiet, mężczyzn i dzieci. Tych, którzy w latach 1943–1945 zginęli w wyniku masowych mordów z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Narodowy Dzień Pamięci, ustanowiony uchwałą Sejmu RP w 2016 roku, przypada symbolicznie 11 lipca – w rocznicę tzw. „krwawej niedzieli” z 1943 roku, gdy doszło do największej fali jednoczesnych ataków na blisko 100 polskich miejscowości. Wydarzenia te, uznawane dziś przez historyków i część środowisk międzynarodowych za ludobójstwo, pochłonęły życie ponad 100 tysięcy obywateli II RP. Zwłaszcz na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.
Dzisiejsza pamięć o tamtych wydarzeniach ma znaczenie historyczne i obywatelskie. I jest to wyraz szacunku wobec ofiar oraz ich rodzin, a także przestroga dla przyszłych pokoleń. I pamiętać należy o słowach Papieża Polaka Jana Pawła II:
“Nacjonalizm, szczególnie w swoich najskrajniejszych formach, jest więc antytezą prawdziwego patriotyzmu.”
Przemówienie w siedzibie ONZ, Nowy Jork, 5 października 1995.
Źródło: UM Przedbórz
.
Dodaj komentarz