Komendę Powiatową Policji w Pabianicach wyposażono w przenośną pętlę indukcyjną. Jej zadaniem jest pomóc osobie słabosłyszącej zrozumieć słowo mówione. Tym samym umożliwia jej to samodzielne załatwienie sprawy. Urządzenie w zależności od potrzeb można przekazywać pomiędzy stanowiskami. To z kolei znacząco ułatwi obsługę interesanta w poszczególnych wydziałach jednostki.
Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu, który ma szczególne znaczenie w kontekście zapewniania dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Celem jej stosowania jest zagwarantowanie osobom niedosłyszącym, korzystającym z aparatów czy implantów słuchowych, komfortu słyszenia nawet w warunkach hałasu, szumów czy pogłosu.
Ma to szczególne znaczenie w poczekalniach i punktach obsługi, gdzie często występują warunki uniemożliwiające danej osobie słyszenie ze zrozumieniem. Pętla indukcyjna niweluje wszelkie zakłócenia w odbiorze dźwięków przez aparaty i implanty słuchowe. Zbiera ona dźwięk z otoczenia i przesyła go wprost do aparatu, niwelując problemy związane z akustyką pomieszczenia. Może służyć zarówno jednej osobie, jak i grupie osób z taką niepełnosprawnością.
Aparaty słuchowe pracują zazwyczaj w dwóch trybach:
- mikrofon „M” – używający wbudowany mikrofon, który umożliwia odbiór dźwięków z naszego otoczenia,
- telefon „T” – umożliwiający na odsłuchiwaniu dźwięku ze słuchawki telefonicznej przy wyłączonym mikrofonie
Wyboru dokonuje się za pomocą przełącznika, który ustawić należy w pozycji „M” lub „T”.
Pętla ponadto wyposażona jest w ręczny odbiornik. Dzięki temu osoby, które nie korzystają z aparatu słuchowego lub życzą sobie dodatkowej prywatności, będą miały zapewniony komfort i lepszą jakość obsługi.
Źródło: KPP Pabianice
Autor: podkomisarz Agnieszka Jachimek
Dodaj komentarz