Samorząd województwa łódzkiego ogłosił przetarg na dostawę sześciu elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) wraz z usługą ich utrzymania przez 25 lat, z opcją przedłużenia tego okresu o kolejne 5 lat. Zakup taboru ma zmieścić się w kwocie niemal 320 mln złotych.
Postępowanie opublikowano w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej 27 maja, z kilkumiesięcznym opóźnieniem względem pierwotnych zapowiedzi.
– Od lat stawiamy na transport zbiorowy na terenie województwa, a jego kręgosłupem jest zdecydowanie Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która oferuje szybkie, komfortowe i bezpieczne podróże po województwie i poza nim. Mieszkańcy zaufali naszemu regionalnemu przewoźnikowi. Miło mi poinformować, że kupujemy kolejne pociągi dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – 6 pięcioczłonowych pojazdów, które będą mogły służyć naszym pasażerom. W postępowaniu przewidzieliśmy też prawo opcji na zamówienie kolejnych 12 pociągów, więc jest ogromna szansa, że trafi do nas w sumie 18 pojazdów – mówi Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.
Zamawiającym jest bezpośrednio samorząd województwa łódzkiego a nie ŁKA. Dla przypomnienia: obecnie to ŁKA dysponuje pojazdami typu FLIRT, Impuls 2 oraz zamówionymi 14 jednostkami Elf 3, które zostaną odebrane w pierwszej połowie 2026 roku. Samorząd wojewódzki pozostaje natomiast właścicielem zmodernizowanych jednostek serii EN57 wykorzystywanych przez Polregio.
– Zamawiamy pociągi, które pozwolą obsługiwać połączenia m.in. w tunelu średnicowym i zapewnią szybką wymianę podróżnych. Mamy nadzieję, że zainteresowanie producentów będzie duże i spłyną do nas świetne oferty, które spełnią wszystkie wymagania przetargowe i oczekiwania mieszkańców – mówi Aneta Wierzbicka, wicedyrektor Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Specyfikacja pojazdów
Zgodnie z dokumentacją przetargową, zamówione pojazdy mają być „maksymalnie pięcioczłonowe”, o długości nieprzekraczającej 100 metrów. To oznacza możliwość zaoferowania zarówno klasycznych układów wózkowych, jak również popularnych rozwiązań z dłuższymi członami środkowymi. Każdy z pociągów musi pomieścić minimum 220 miejsc siedzących, w tym 200 stałych oraz zapewnić przestrzeń na przewóz 20 rowerów.
Maksymalna prędkość eksploatacyjna wyniesie 160 km/h, a przyspieszenie od 0 do 40 km/h – 1,1 m/s². Jednostki ma cechować przystosowanie do jazdy w trakcji wielokrotnej do trzech pojazdów, a ich przewidywana żywotność to co najmniej 30 lat.
Kiedy?
Dostawa podstawowych sześciu pojazdów ma nastąpić w ciągu 42 miesięcy od podpisania umowy. Jeśli samorząd zdecyduje się na skorzystanie z prawa opcji, dodatkowe jednostki będą mogły być dostarczone w ciągu 24 miesięcy. Liczonych od momentu złożenia stosownego oświadczenia, jednak nie wcześniej niż po odbiorze pierwszego pojazdu z zamówienia podstawowego. Zastrzeżono przy tym, że wykonawca nie będzie mógł dostarczać więcej niż dwóch pojazdów miesięcznie. Prawo do skorzystania z opcji zakupu dodatkowych jednostek obowiązywać będzie przez cztery lata, a opcję przedłużenia usługi utrzymania – przez dwa ostatnie lata bazowego okresu.
Kryteria oceny ofert
Przetarg zakłada pięć kryteriów oceny ofert. Największe znaczenie przypisano cenie zakupu pojazdów (35%). Na drugim miejscu (25%) znalazł się koszt utrzymania, liczony jako stawka za kilometr przebiegu. Kolejne 20% punktów przyznawane będzie na podstawie współczynnika efektywności kosztowej (masa służbowa x zużycie energii). Ostatnie dwa kryteria, po 10% każde, to termin dostawy oraz typ zastosowanych wózków (preferowane są wózki Jacobsa).
Oferty można składać do 1 lipca do godz. 10:30. Otwarcie ofert nastąpi tego samego dnia o 10:45.
Rok 2026 będzie to dla województwa łódzkiego nieomalże rewolucja pod względem modernizacji taboru. Do czerwca ma zostać odebranych wspomnianych 14 trójczłonowych Elfów 3 z bydgoskiej PESY.
Wspomniane zamówienia mają kluczowe znaczenie w kontekście planowanego uruchomienia tunelu średnicowego w Łodzi. Wzrośnie bowiem wówczas zapotrzebowanie na przewozy pasażerskie w regionie. Tym samym województwo łódzkie dołączy do grona regionów, które eksploatują już pięcioczłonowe EZT – obok dolnośląskiego, małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego.
Źródło: rynek.kolejowy.pl, Urząd Marszałkowski
Zdjęcia: Urząd Marszałkowski
Dodaj komentarz