Trwa dynamiczny rozwój sieci kolejowej w Łódzkiem. Region jest centralnym punktem wielu ważnych inwestycji. Kolejne projekty już widać na horyzoncie. Ich realizację gwarantuje Pakt Kolejowy, czyli trójstronne porozumienie między Urzędem Marszałkowskim Województwa Łódzkiego, Ministerstwem Infrastruktury i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. W środę 9 kwietnia podpisali je przedstawiciele wszystkich stron.
Pakt Kolejowy otwiera nowe perspektywy na stabilny rozwój infrastruktury kolejowej w regionie – szytej na miarę potrzeb mieszkańców, dostosowanej do wymogów współczesności i spełniającej standardy XXI wieku. Ujęte w nim projekty uwzględniają też centralne położenie Województwa Łódzkiego. To odpowiedź na szybko zmieniający się kolejowy krajobraz regionu.

– Województwo Łódzkie stoi przed transportową rewolucją. Olbrzymie projekty, takie jak Kolej Dużych Prędkości czy budowa dwóch tunelów pod centrum Łodzi otwierają przed nami nowe możliwości rozwoju społecznego, kulturalnego i gospodarczego. Jednak te inwestycje nie mogą istnieć bez swoich „dopływów” w postaci połączeń regionalnych. Odpowiedzią na dynamiczne zmiany w Łódzkiem jest właśnie Pakt Kolejowy. To trójstronne zobowiązanie do wspólnej pracy na rzecz rozwoju sieci komunikacyjnej w regionie zapewni nam konkretny plan działania na najbliższe lata. Bardzo dziękuję naszym partnerom – Ministerstwu Infrastruktury i PKP Polskim Liniom Kolejowym za to, że dostrzegają olbrzymi potencjał regionu, wynikający z centralnego położenia i rozumieją nasze potrzeby – podkreśliła Joanna Skrzydlewska, marszałek Województwa Łódzkiego.
W Pakcie Kolejowym znalazły się zapisy dotyczące realizacji ważnych z punktu widzenia mieszkańców inwestycji. Współpraca będzie dotyczyć m.in. modernizacji linii kolejowej nr 16 na odcinku Zgierz – Kutno, która zakłada podniesienie prędkości maksymalnej pociągów do 160 km/h oraz budowę mijanek. Pakt Kolejowy przewiduje w przyszłości rozbudowę tej linii do układu dwutorowego.
Określa również warunki modernizacji linii 25 na odcinku Łódź Widzew – Tomaszów Mazowiecki – Opoczno, połączenia jej z Centralną Magistralą Kolejową oraz elektryfikacji na trasie Tomaszów Mazowiecki – Skarżysko-Kamienna. Na mocy porozumienia wykonane zostanie studium planistyczne Węzła Kolejowego Aglomeracji Łódzkiej, które pozwoli poprawić przepustowość linii wokół Łodzi.
Pakt Kolejowy zakłada również usprawnienie połączenia na odcinku Łódź Widzew – Koluszki – Skierniewice. Dodatkowo Województwo Łódzkie będzie prowadzić analizy dla kolejnych dwóch przełomowych projektów: budowy linii kolejowych na odcinku Bełchatów – Łódź oraz na odcinku Piotrków Trybunalski – Tomaszów Mazowiecki.
W planach jest też uruchomienie szybkiego połączenia kolejowego na trasie Łódź – Tomaszów Mazowiecki – Warszawa.

– Wspólnie z samorządem oraz PLK zbudujemy spójną sieć kolejową w województwie łódzkim, dzięki której mieszkańcy będą mogli szybko i wygodnie podróżować między wszystkimi kluczowymi miastami regionu. Większa mobilność znacząco poprawi jakość życia w regionie, przyczyni się do zmniejszenia wykluczenia komunikacyjnego oraz spowoduje wzrost potencjału gospodarczego i turystycznego regionu – powiedział Minister Infrastruktury Dariusz Klimczak.

– Rozwój infrastruktury kolejowej w województwie łódzkim przyczyni się do lepszej integracji regionalnych połączeń, co umożliwi sprawniejsze i bardziej efektywne przewozy między miastami. Dzięki temu mieszkańcy zyskają więcej opcji podróży a przedsiębiorstwa będą mogły szybciej i łatwiej transportować towary. To przyniesie korzyści zarówno dużym miastom, jak i lokalnym społecznościom – powiedział Piotr Wyborski, Prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
– Rozbudowa sieci kolejowej w województwie łódzkim to kluczowy element naszych działań na rzecz zwiększenia efektywności przewozów pasażerskich i towarowych. Inwestycje, w tym budowa kolejnych tras, pozwolą na stworzenie nowej siatki połączeń w regionie i kraju. Wspólnie przeprowadzimy analizy dotyczące poprawy przepustowości na kluczowych liniach, co przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju infrastruktury kolejowej – powiedział Marcin Mochocki, Członek Zarządu, Dyrektor ds. realizacji inwestycji.
Wszystkie projekty zapisane w Pakcie Kolejowym podpisanym przez Ministerstwo Infrastruktury, Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą realizowane ze środków, którymi dysponują wszystkie strony porozumienia. Pierwsze przetargi już w tym roku.
Źródło: Urząd Marszałkowski
Dodaj komentarz