reklama
Strona główna » Nieprzytomny 28-latek zabrany do szpitala. Jechał hulajnogą
Wiadomości Zduńska Wola

Nieprzytomny 28-latek zabrany do szpitala. Jechał hulajnogą

Zdj.: KPP Zduńska Wola

W niedzielę wieczorem, 28-letni zduńskowolanin jadąc hulajnogą elektryczną, stracił panowanie nad pojazdem. Wywrócił się, uderzył głową o podłoże i stracił przytomność. Przetransportowano go do szpitala. Policja przypomina, że maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi 20 km/h, a poruszając się po chodniku, należy dostosować prędkość do pieszych. Niestety, wiele osób ignoruje te przepisy, co zwiększa ryzyko wypadków.

W parku

W niedzielę, 6 lipca 2025 roku, o godzinie 21.00, dyżurny zduńskowolskiej Policji otrzymał zgłoszenie, że w Parku im. Stefana Złotnickiego, kierujący hulajnogą elektryczną przewrócił się i stracił przytomność. Na miejsce, natychmiast został zadysponowany patrol. Policjanci udzielili 28-latkowi pierwszej pomocy. Następnie, na miejsce przyjechali ratownicy medyczni, którzy w związku z doznanymi obrażeniami, zdecydowali o przetransportowaniu zduńskowolanina do szpitala. Na szczęście okazało się, że urazy jakich doznał mężczyzna, nie zagrażają jego życiu.

Miał kask!


Policjanci w rozmowie ze świadkami zdarzenia ustalili, że kierujący hulajnogą elektryczną, jadąc ścieżką parkową, stracił panowanie nad pojazdem. Wywrócił się, uderzając głową o podłoże. Mężczyzna miał założony kask i był trzeźwy.

Warto zaznaczyć, że:


– zgodnie z polskim prawem na hulajnodze elektrycznej nie ma obowiązku jazdy w kasku. Kaski są jednak zalecane ze względów bezpieczeństwa. Nie zastąpią zdrowego rozsądku, ale mogą znacząco zminimalizować skutki wypadków.
– hulajnogi elektryczne są bardzo wywrotne i wrażliwe na nierówności nawierzchni,
– maksymalna prędkość hulajnogi elektrycznej wynosi 20 km/h, a poruszając się po chodniku, należy dostosować prędkość do pieszych. Niestety, wiele osób ignoruje te przepisy, co zwiększa ryzyko wypadków.


Kto może poruszać się na hulajnodze i jakie musi mieć uprawnienia?


Dzieci do 10 roku życia mają zakaz poruszania się na hulajnogach elektrycznych, z wyjątkiem strefy zamieszkania, gdy są pod opieką osoby dorosłej. Pomiędzy 10 a 18 rokiem życia dzieci muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 bądź T. Osoby pełnoletnie nie muszą posiadać żadnych uprawnień.


Gdzie i jak należy się poruszać?


Jeżdżąc hulajnogą elektryczną mamy obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów. W przypadku braku drogi dla rowerów sprawa jest bardziej skomplikowana. Po jezdni na hulajnodze elektrycznej możemy się poruszać, tylko gdy ruch pojazdów na danej drodze odbywa się z dozwoloną prędkością nie większą niż 30 km/h. Natomiast chodnikiem, gdy prędkość na danej drodze jest większa niż 30 km/h.


Z jaką prędkością możemy się poruszać i jak się mamy zachowywać wobec pieszych?


Obecne przepisy określają maksymalną prędkość, z jaką możemy się poruszać na hulajnodze elektrycznej, która w przypadku drogi dla rowerów i jezdni wynosi 20 km/h. Na chodniku mamy obowiązek jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.


Czego nie wolno jeżdżąc na hulajnodze elektrycznej?


Podróżując na hulajnodze elektrycznej nie wolno ciągnąć i holować innych pojazdów, przewozić innych osób lub zwierząt. Zabronione jest również kierowanie w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Apelujemy o trzeźwość, rozwagę i stosowanie się do przepisów obowiązujących na drodze! Przypominamy, że za jazdę hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 złotych, natomiast za jazdę hulajnogą w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 złotych.

Źródło: KPP Zduńska Wola

Autor: młodszy aspirant Katarzyna Biniaszczyk

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...