Politechnika Łódzka bierze udział w prestiżowym projekcie badawczym NEXTMARINE, który ma na celu pozyskiwanie i wykorzystanie unikalnych enzymów z ekstremalnych środowisk morskich.
Pracami z ramienia PŁ kieruje dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Wydziału Chemicznego. Projekt realizowany w ramach programu Horyzont Europa uzyskał niemal 5 milionów euro dofinansowania z Unii Europejskiej.
Kierunek: zielona biotechnologia
– NEXTMARINE to ogromna szansa na rozwój nowoczesnych, ekologicznych technologii, które zwiększą konkurencyjność europejskiego rynku biotechnologii – podkreśla prof. Anna Masek. – Projekt otwiera drogę do tworzenia produktów o wysokiej wartości dodanej, które mogą zrewolucjonizować wiele sektorów przemysłu.

Mikroorganizmy z morskich głębin w służbie biotechnologii
NEXTMARINE koncentruje się na tworzeniu innowacyjnych, zrównoważonych bioprocesów enzymatycznych. Wykorzystuje przy tym niezwykły potencjał mikroorganizmów przystosowanych do życia w surowych warunkach morskich. Celem projektu jest opracowanie nowatorskich bioproduktów i farmaceutyków na bazie morskich polisacharydów – związków, które charakteryzują się bioaktywnością, zdolnością do żelowania i biodegradowalnością. Dzięki tym właściwościom mogą znaleźć szerokie zastosowanie w branży spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej.
Wspólna misja europejskich naukowców i przemysłu
Projekt realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum, w którego skład wchodzi dziewięciu partnerów z calej Europy – instytucji naukowych i przemysłowych z Grecji, Niemiec, Słowacji, Belgii, Danii, Szwecji i Hiszpanii.
Koordynatorem przedsięwzięcia jest University of Crete z Grecji.
Źródło: Politechnika Łódzka
Dodaj komentarz