reklama
Strona główna » “Na własne potrzeby” – policjanci zlikwidowali bimbrownię w gminie Zelów
Powiat bełchatowski Wiadomości Zelów

“Na własne potrzeby” – policjanci zlikwidowali bimbrownię w gminie Zelów

Zdj.: KPP Bełchatów

Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją bełchatowskiej komendy dotarli do informacji o nielegalnej produkcji alkoholu etylowego. Chodziło o produkcję na terenie gminy Zelów. Podjęte przez nich działania zakończyły się ujawnieniem domowej bimbrowni. Ponadto zabezpieczyli oni dowody aparaturę do destylacji i znaczne ilości nielegalnego trunku. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty.

Policjanci ustalili, że mieszkaniec jednej z miejscowości w gminie Zelów może zajmować się nielegalną produkcją alkoholu etylowego, potocznie zwanego bimbrem. 22 lipca 2025 roku funkcjonariusze udali się pod wytypowany adres.
Na posesji zastali 59-letniego mężczyznę. Zaniepokojony nieoczekiwaną wizytą nieumundurowanych funkcjonariuszy został poinformowany o celu policyjnych działań.

“Sporadycznie” i “na własne potrzeby”

Mężczyzna przyznał, że sporadycznie zajmuje się produkcją domowych nalewek z owoców sezonowych, wykorzystując do tego własnoręcznie wytwarzany alkohol. Oświadczył, że produkuje trunek wyłącznie na własne potrzeby i w celach zdrowotnych. Funkcjonariusze przystąpili do przeszukania posesji. W jego wyniku ujawnili i  zabezpieczyli:

  • automatyczną aparaturę do destylacji alkoholu,
  • 23 szklane butelki o różnych pojemnościach wypełnione cieczą,
  • 2 beczki o pojemności 30 i 60 litrów, również w części wypełnione cieczą.

Zatrzymanego przewieziono do Komendy Powiatowej Policji w Bełchatowie, gdzie wykonano z jego udziałem dalsze czynności procesowe. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego usłyszał zarzuty dotyczące nielegalnej produkcji alkoholu etylowego. Prowadzonej bez wymaganego wpisu do rejestru podmiotów uprawnionych do takiej działalności. Podejrzany twierdził, że alkohol wytwarzał wyłącznie na własne potrzeby i nigdy nie oferował go osobom trzecim. Jak przyznał, przepis na jego wytwarzanie znalazł w Internecie.

Zgodnie z Ustawą o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, za nielegalną produkcję alkoholu etylowego bez wymaganego wpisu do rejestru podmiotów wykonujących taką działalność grozi kara grzywny. Alternatywą jest ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Sprawę prowadzą funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją KPP w Bełchatowie.

nadkomisarz Iwona Kaszewska

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...