Od stycznia 2025 r. Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu wzbogaci się o nową przestrzeń przy ul. Rembowskiego 3, wyremontowaną dzięki Funduszom Norweskim i Mechanizmowi Finansowemu EOG w ramach programu „Rozwój lokalny”. Przeniosą się tam pracownie artystyczne ze Starego Młyna oraz pracownia ceramiczna Wojciecha Walczaka, dotychczas funkcjonująca w Centrum Kultury Dziecka.
Główny budynek przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 1 przechodzi pod opiekę Muzeum Miasta Zgierza. Natomiast budynek przy ul. ks. Sz. Rembowskiego 3 staje się nową siedzibą pracowni artystycznych i działań kulturalnych prowadzonych przez Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu.
Co się zmieni?
- Pracownie artystyczne (malarstwa, grafiki, plastyczna i ceramiczna) zyskają większą, profesjonalnie zaprojektowaną przestrzeń, inspirowaną m.in. słynną pracownią Bernarda Leacha w St Ives.
- Nowa lokalizacja pozwoli na rozwój działalności, integrację sztuki, rzemiosła oraz współpracę z NGO i środowiskami hobbystycznymi.
- Pracownie będą dostępne dla lokalnej społeczności – miejsce prób dla teatrów amatorskich, spotkań młodzieżowych czy grup hobbystów, jak Kuźnia Gier Planszowych.
– Inspiracją dla projektowania nowej przestrzeni były doświadczenia takich miejsc jak pracownia Bernarda Leacha w St Ives w Wielkiej Brytanii. Nowa przestrzeń ma łączyć funkcjonalność z estetyką, oferując uporządkowaną i przemyślaną organizację, która ułatwia tworzenie wysokiej jakości ceramicznych obiektów. Umiejscowienie pracowni w zabytkowym XIX-wiecznym drewnianym budynku dodatkowo podkreśla jej wyjątkowy charakter i stwarza wzorcowy przykład nowoczesnej pracowni ceramicznej. – tłumaczy Wojciech Walczak.
Nowa funkcja dla Centrum Kultury Dziecka
W miejsce pracowni ceramicznej w CKD powstanie strefa rodzinna – przestrzeń przyjazna rodzicom z małymi dziećmi. Strefa będzie wspierać edukację przez sztukę dla najmłodszych, w tym sensoryczne zajęcia i spektakle dla dzieci od 1. roku życia, jednocześnie promując integrację międzypokoleniową.
– Wierzymy, że dzięki temu stworzymy bezpieczne miejsce przyjazne rodzicom/opiekunom, które będzie jednocześnie zachęcać do korzystania z oferty z zakresu edukacji przez sztukę dzieci najmłodszych oraz wychowywać przyszłego odbiorcę oferty młodzieżowej i dorosłej MOK. – deklaruje Kinga Siemońska, kierowniczka CKD.
Szansa dla Parku Kulturowego Miasto Tkaczy
Przeniesienie pracowni na ul. Rembowskiego 3 wpisuje się w koncepcję rozwoju Zgierza jako nowoczesnego miasta. Działania MOK w tym obszarze wspierają rewitalizację społeczną, rozwój turystyki i integrację lokalnej społeczności. Dzięki nowej infrastrukturze oferta edukacji przez sztukę zyska na jakości, a potencjał kulturowy Miasta Tkaczy zostanie w pełni wykorzystany.
Nowe przestrzenie w MOK to krok ku profesjonalizacji działań i stworzeniu miejsca, które łączy historię z nowoczesnością, sztukę z codziennym życiem oraz edukację z aktywnością lokalnej społeczności.
Źródło: miasto.zgierz.pl
Oprac.mw
Zdjęcie: FB Stary Młyn Zgierz
Dodaj komentarz