reklama
Strona główna » Mały, ale ważny! W Orientarium Zoo Łódź urodził się lutung
Łódź Promowane Wiadomości

Mały, ale ważny! W Orientarium Zoo Łódź urodził się lutung

Zdj.: ZOO Łódź

Niespełna miesiąc temu, w poniedziałek, 14 kwietnia w Orientarium Zoo Łódź samica lutunga jawajskiego stała się mamą słodkiego malucha. Radość z nowo narodzonego małpiątka graniczy z euforią, ponieważ jest to przedstawiciel rzadkiego i zagrożonego gatunku. Zwierzęta występują w Azji Południowo-Wschodniej. Od pierwszych chwil zachwyca opiekunów i zwiedzających, którzy mogą podziwiać nowego członka zoologicznej rodziny.

Maluch w innej szacie

Lutungi Trachypithecus auratus – to roślinożerne, stadne małpy, które prowadzą nadrzewny tryb życia. Gromadzą się w grupki od 7 do kilkunastu osobników. Co ciekawe, nowo narodzone maluchy mają jasnopomarańczowe futerko – to naturalna strategia przetrwania. Dzięki kontrastowi łatwiej je dostrzec w gęstej roślinności, co pozwala dorosłym osobnikom szybciej zareagować w razie zagrożenia. Różni się ono znacząco od dorosłych przedstawicieli gatunku, co widać doskonale na zdjęciach mamy i maleństwa.

To ogromna radość i sukces naszego zespołu. Każdy taki przychówek to krok w stronę ochrony zagrożonych gatunków. Młoda małpka czuje się świetnie, rozwija się prawidłowo i już zaczyna wykazywać pierwsze oznaki ciekawości świata – mówi Michał Gołędowski, Dyrektor ds. Hodowli i Rozwoju w Orientarium Zoo Łódź.

Lutung jawajski – zagrożony gatunek

W naturze lutungi jawajskie występują wyłącznie na indonezyjskiej Jawie i pobliskich wyspach jak choćby Bali, Lombok oraz kilku mniejszych wyspach, takich jak Sempu i Nusa Barung. Ich domem są wilgotne lasy tropikalne, które coraz częściej znikają z powodu wylesiania. Gatunek jest klasyfikowany przez IUCN jako narażony na wyginięcie, głównie z powodu utraty siedlisk i nielegalnych polowań.

Nowo narodzonego lutunga można już obserwować na wybiegu w budynku Orientarium. To nie tylko uroczy widok, ale też ważny symbol pracy na rzecz ochrony przyrody i różnorodności biologicznej.

Dorosłe osobniki mają z reguły srebrnoczarną sierść, która ma także odcienie brązu widocznevna nogach, głowach i bokobrodach. Łacińska nazwa auratus oznacza nic innego jak złoty. Dotyczy to wspomnianego, rzadziej spotykanego, rudego umaszczenia tych zwierząt.

Źródło: ZOO Łódź

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...