reklama
Strona główna » „Książki w getcie” o ich roli w czasie próby spotkanie w Bibliotece Wolność
Łódź Promowane Rozrywka i kultura Wiadomości

„Książki w getcie” o ich roli w czasie próby spotkanie w Bibliotece Wolność

Zdj.: FB Biblioteka Wolność

Już dziś, 20 sierpnia, o godz. 17:30 w Bibliotece Wolność (pl. Wolności 4) w ramach obchodów 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt- Getto, odbędzie się spotkanie, którego punktem wyjścia stanie się literatura jako forma schronienia w obliczu zagrożenia.

Książki w czasach wojny, okupacji oraz w gettach tworzonych przez Niemców były kluczowym wsparciem dla przetrwania. Stanowiły one wytchnienie, umożliwiały ucieczkę w świat wyobraźni, a także podtrzymywały wolę życia i oporu wobec oprawców. Dla uciemiężonych były towarem luksusowym, a dla agresorów – niebezpiecznym.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym, jak książki stawały się oazą bezpieczeństwa i nadziei w najtrudniejszych momentach historii. Skupimy się na doświadczeniach osób żyjących w gettach, dla których kontakt z kulturą był nie tylko ucieczką od brutalnej rzeczywistości, ale również sposobem na zachowanie człowieczeństwa.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego:

Joanna Podolska – dyrektorka Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, dziennikarka, pasjonatka wielokulturowości Łodzi, odkrywania zapomnianych historii ciekawych ludzi i miejsc oraz badań nad dziejami getta.

Adam Sitarek – kierownik Centrum Badań Żydowskich im. Filipa Friedmana na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego, historyk specjalizujący się w historii Żydów w Łodzi i regionie, ze szczególnym uwzględnieniem okresu Zagłady. Autor licznych prac naukowych i popularnonaukowych.

Ewa Kamińska-Bużałek – prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, animatorka kultury zaangażowana w działania na rzecz praw kobiet, herstorii i pamięci. Inicjatorka projektów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych, takich jak „Łodzianki mają moc”, „Kobiecym głosem. Marsz głodowy w opowieściach łodzianek”, „Prababki”, „Zobaczyć Lunię” oraz „Ulice dla łodzianek”.

Moderacja: Justyna Tomaszewska – licencjonowana przewodniczka po Łodzi, edukatorka, była związana z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Festiwalem Łódź Czterech Kultur. Gospodyni podcastu „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie” wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego.

Na miejscu będzie prowadzona sprzedaż publikacji Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz monografii „Łódź, historia miasta poprzez wieki”. Wstęp wolny – zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią, literaturą oraz refleksją nad siłą słów w czasach próby.

Źródło: FB Biblioteka Wolność

Dodaj komentarz

Kliknij, aby dodać komentarz...