W środę, 5 lutego w łódzkiej siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przy ul. Dubois 118 odbyła się Konferencja Samorządowa „#Inwestycje – II Zielone Forum Możliwości”.
Podczas forum Fundusz zaprezentował swoją ofertę na 2025 rok. Prezes Zarządu WFOŚiGW Piotr Kopek powitał zgromadzonych. Zauważył też, że zainteresowanie spotkaniem i ofertą WFOŚiGW przerosło tym razem oczekiwania. Sala była pełna a transmisję online oglądało ok. 700 osób.
Powitanie
– Zainteresowanie przerosło nasze możliwości organizacyjne i w przyszłym roku zadbamy o większą przestrzeń nawet jeżeli ona nie będzie w ramach tego budynku, w którym funkcjonujemy. Powiedzieliśmy sobie, że mamy ambicje stworzyć fundusz nowoczesny, dynamiczny. W pełnym znaczeniu tego słowa wychodzący naprzeciw oczekiwaniom wszystkich beneficjentów a przede wszystkim drzwi do którego będzie otwierał tylko i wyłącznie dobry projekt. Nie boję się użyć tego słowa – a nie legitymacja partyjna. Skończyły się już te czasy i wierzę głęboko, że każdy z Państwa jeżeli jeszcze tego nie zauważył to na bazie naszej współpracy, na bazie tego jak jesteśmy gotowi podejmować współpracę z Państwem jako samorządowcami i również wszystkimi innymi beneficjentami, będzie mógł to sobie zweryfikować.
Obecny rok
Następnie Piotr Kopek zaznaczył, że w poszukiwaniu innych źródeł finansowania nie ma niczego złego. To projekty beneficjentów i ich rolą jest aby na swoje zadania i pomysły czerpać dofinansowania, które są dla nich najkorzystniejsze. Narodowy Fundusz w skali całego kraju oddaje do dyspozycji beneficjentów 25 miliardów złotych. Przypomniał również o poziomie ryzyka.
W bieżącym roku ustalono stawkę oprocentowania dofinasowania na poziomie 2% – przypomnijmy, że w ubiegłych latach była ona zróżnicowana w zależności od poziomu zasobności danego samorządu. W porównaniu z oprocentowaniem rynkowym w wysokości 9-11% – jest to nadal, jak podkreślają zarządzający Funduszem – atrakcyjna forma wsparcia. Ponadto dla samorządów zachowano umorzenia w wysokości 40% pożyczek. Minimalny okres spłaty pożyczek określono na dwa lata, zaś maksymalny na 15 lat. Umorzenie dotyczy oczywiście projektów proekologicznych. Główny ciężar realizacji zadań przejmuje w bieżącym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.
– Z wielką satysfakcją informuje Państwa, że podjęliśmy jako zarząd decyzję, iż jako jedyni lub jedni z nielicznych w Polsce w Łodzi będziemy kontynuować programy, które były finansowane za pośrednictwem Narodowego Funduszu w poprzednich latach, myślę tutaj o wsparciu wapnowania gleb i o usuwaniu azbestu. – kontynuował Kopek.
Jest to odpowiedź na potrzeby rolników. Podkreślił ponadto, że łódzki fundusz jest jednym z najzasobniejszych w Polsce i może sobie na finansowanie tego wsparcia pozwolić.
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Q8B9761-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Q8B9784-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Q8B9779-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Q8B9777-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zrzut-ekranu-2025-02-06-201137.png)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zielone-Forum-Mozliwosci-13-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zielone-Forum-Mozliwosci-16-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zielone-Forum-Mozliwosci-18-1024x683.jpg)
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zielone-Forum-Mozliwosci-19-1024x683.jpg)
Walka z betonozą i bezpieczeństwo w województwie łódzkim
Po wystąpieniu Piotra Kopka głos zabrał Jerzy Kaczmarek zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Łodzi. Zarysował on nowe projekty, którymi zajmować będzie się Fundusz w bieżącym roku. A będzie to m.in. program „Nie dla betonu”. Podkreślił także, że to co istotne to bezpieczeństwo w naszym województwie. Wspomniał o sieci rzek w województwie oraz o zdarzeniach losowych, które dotykają mieszkańców. Dlatego też wprowadzony zostanie program „Bezpieczne województwo łódzkie”.
– Chcemy tutaj, w programie tym zwrócić się do wszystkich powiatów i również miast na prawach powiatu, a więc będzie to ilościowo 24 jednostki, gdzie chcemy wspólnie stworzyć, nie my, wspólnie stworzyć – podkreślił Kaczmarek – Tak zwane magazyny kryzysowe. Ponieważ chcemy, żeby każdy powiat albo uzupełnił sobie jeżeli ma, albo stworzył nowy magazyn kryzysowy, żeby można było w tej pierwszej kolejności mieć czym wystąpić i czym ratować mienie. i życie ludzkie.
Następnie przytoczył przykład sytuacji kryzysowej, w której uczestniczył osobiście a która odbywała się w piątek, gdzie wszystkie magazyny były zamknięte i w sobotę oraz niedzielę nie było do kogo się zwrócić by ratować mienie społeczeństwa. Na wspomniany program Fundusz chce przeznaczyć około 5 milionów złotych.
– Również chcemy doposażyć jednostki OSP. Przeznaczyć to chcemy dla wszystkich samorządów w naszym województwie, a więc około 180 jednostek, żeby każdy samorząd mógł sam decydować, nie my w Łodzi, nie mając takiego rozeznania, nie mając takiego doświadczenia w terenie i potrzeb. Dlatego chcemy żeby o tym zadecydowali samorządowcy, wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarowymi i chcemy na ten cel przeznaczyć około 3 miliony 600 tysięcy złotych, żeby właśnie można było uzyskać w formie dotacji około 90% to będzie około 20 tysięcy złotych, resztę czyli te 10% czy powyżej będzie to już po prostu wkład własny. – mówił dalej zastępca prezesa WFOŚiGW.
Dalej prelegent wspominał o współpracy i finansowaniu zakupów dla Komendy Wojewódzkiej Policji, 26 samochodów elektrycznych za 3 miliony 600 tysięcy wraz ze stacjami ładowania oraz pojazdów dla Wojewódzkiej Komendy Straży Pożarnej za ponad 6 i pół miliona ze specjalistycznymi drabinami. Kolejnym priorytetem jest ogólnie pojęte ratownictwo. Wskazał także na modernizację energetyczną budynków – program realizowany przez NFOŚiGW, który przeznacza na to 5 milionów a WFOŚiGW kolejne 5.
Po prezesie Kaczmarku głos zabrała Małgorzata Skupińska, kierownik zespołu ds. Projektów Inwestycyjnych i Nieinwestycyjnych. Skupiła się w swoim wystąpieniu na programach nowych, ponieważ wszystkich jest 11.
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Zielone-Forum-Mozliwosci-11-1-1024x683.jpg)
Ochrona Powietrza 3 programy priorytetowe
Racjonalizacja zużycia energii w budynkach użyteczności publicznej i zasobach komunalnych – dotacja na poziomie 70% i pożyczka 30%. Oprócz samorządu z programu mogą skorzystać inne podmioty. Program dwuletni kwota łącznie 60 mln złotych. W tym roku do realizacji jest 20 mln. Jest to program cieszący się ogromną popularnością – w ubiegłym roku kwoty wnioskowane czterokrotnie przekroczyły zaplanowany na ten cel budżet. W tym roku wnioski będą rankingowane. Kryteria rankingowe zostaną wkrótce udostępnione.
– W tym programie bardzo istotna rzecz to jest prawidłowo i rzetelnie przygotowany audyt energetyczny. – uczulała przyszłych beneficjentów Skupińska.
Program Eko Latarnia – przeznaczony na modernizację oświetlenia zewnętrznego również forma pożyczko-dotacji. W 2025 roku przeznaczono na niego 8 mln złotych. Aby otrzymać dofinansowanie musi być minimum 20 punktów świetlnych. Wymogiem jest także zastosowanie inteligentnego sterowania.
Eko Auto – nie cieszył się tak dużym zainteresowaniem jak programy poprzednie. Jest to pożyczka i dotacja na zakup aut elektrycznych. Budżet na ten cel to 2 mln złotych. Wzrosła możliwość dotacji ze 120 tys. złotych do 150 tysięcy na auto elektryczne. Jeżeli będzie to ze stacją ładowania lub punktem ładowania kwota wzrasta do 175 tysięcy. Wszystkie te pożyczki mają oprocentowanie 1,5%. Spłata pożyczek jak już wspomniano maksymalnie do 15 lat.
Ochrona Zasobów Wodnych 2 programy
Wsparcie gospodarki ściekowej – program przewidziany na dwa lata. Pula finansowania to 60 mln złotych. Podobnie dotacja i pożyczka możliwe do uzyskania. Mogą wziąć udział jednostki samorządowe oraz spółki komunalne. Obejmuje budowę oczyszczali jak i budowę kanalizacji.
Podłączenia kanalizacyjne – na ten program możliwa jest dotacja aż do 80% w koszcie kwalifikowanym na podłączenie budynków do sieci. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne i podmioty prawne, które mają możliwość włączyć się do sieci. Maksymalna kwota dla jednego wnioskodawcy to 400 tysięcy złotych.
Ochrona przyrody i krajobrazu
W tej dziedzinie Fundusz oferuje dwa nowe programy.
Utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zieleni wraz z bazami edukacyjnymi – ten program będzie kontynuowany. Pożyczko-dotacja 5 mln złotych.
Adaptacja do zmian klimatu mała błękitno–zielona infrastruktura – tutaj również do 80% zadania. Przy czym wnioskowana kwota na jedno zadanie nie może być niższa niż 20 tysięcy złotych i nie wyższa niż 200 tysięcy. Wziąć udział mogą jednostki sektora finansów publicznych, spółdzielnie mieszkaniowe. Beneficjenci i wspólnoty mieszkaniowe z terenu województwa łódzkiego. Niezbędne są zbieranie deszczówki i jej ponowne wykorzystywanie, wzbogacanie bioróżnorodności, zielone wiaty, zielone przystanki.
Nie dla betonu – program wspomniany już przez Jerzego Kaczmarka. Program z dwuletnią perspektywą – całość zaplanowanego budżetu to 25 mln i z tego 10 mln na ten rok. Dotyczy większych projektów. Tych, które opiewać będą na kwoty od 750 tysięcy do 5 mln. Chodzi o powierzchnie, które są zabetonowane, utwardzone a zostaną przekształcone na półprzepuszczalne. A dodatkowo elementem niezbędnym są nowe nasadzenia. Absolutne minimum, które założono w programie to 2 sztuki drzew na 100 m2.
Gospodarka odpadami i ochrona powierzchni ziemi
Niezwłoczne usuwanie odpadów ze względu na zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska – program dotyczy odpadów zalegających na różnych posesjach, które porzucono w sposób nielegalny. W myśl w art. 26a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2023 poz. 1587 z późn. zm.) muszą one zostać niezwłocznie usunięte. Tutaj jest do dyspozycji 10 mln w formie pożyczko-dotacji. Dotacja do 80% wsparcia. Zainteresowanie programem w stosunku do środków, które są na ten cel przeznaczone jest bardzo duże.
Edukacja ekologiczna
Konkurs Nasze ekologiczne pracownie będzie kontynuowany. Natomiast już w lutym mają pojawić się dwa nowe konkursy. Jeden na szeroko pojętą ogólną edukację ekologiczną – obejmującą organizację programów edukacyjnych, konkursów, wycieczek i imprez do 95% kosztu całkowitego zadania. W Funduszu oczekują projektów nowych, zachęcających mieszkańców do ekologicznego działania. Kolejny to konkurs na Eko konkurs. Chodzi o duże projekty konkursowe, angażujące wielopoziomowo mieszkańców. Adresowane do dzieci, młodzieży, seniorów, które będą angażowały mieszkańców w różne zadania w formule konkursowej.
Po omówieniu nowych programów prowadząca przeszła do przypomnienia programów, które funkcjonują w trybie ciągłym. Omówiła dotacje na usuwanie azbestu.
Rozliczenia i zmiany
Kolejne zagadnienia związane z rozliczeniami zaprezentowała Renata Dyczak z zespołu ds. Realizacji Umów i Umorzeń. Wszystko co znalazło się we wniosku musi znaleźć swoje odzwierciedlenie przy rozliczeniu. Sprawdzeniu podlegają protokoły odbioru, zakres rzeczowy, kwalifikacja kosztów. Zgodność z katalogiem kwalifikacji kosztów. Rozliczenie finansowe – faktury, które beneficjent dostaje od wykonawcy. Wszystkie różnice w zakresie, czy kwestie terminów należy zgłaszać do Funduszu. Zmiany są możliwe, jeżeli wskazane zostanie dlaczego do nich doszło. Istnieje bowiem możliwość aneksowania umowy.
– Zmiany, które nastąpiły to jest możliwość składnia dokumentów rozliczeniowych w formie elektronicznej – podała Renata Dyczak.
Warunkiem jest jednak przesyłanie ich za pośrednictwem platformy ePUAP, tak aby była możliwość zweryfikowania podpisu elektronicznego. Ułatwieniem jest także zmniejszenie ilości oświadczeń – oświadczenie o numerze konta będzie znajdowało się na wniosku o dokonanie płatności. Doprecyzowano także termin składania wniosków o dokonanie płatności z 20 dni na 20 dni roboczych.
W trybie ciągłym pożyczkowym jest możliwość umorzenia. Po weryfikacji potrzeb istnieje możliwość umorzenia pożyczki aż do 40% jej wysokości. Poza tym jest możliwość 40% umorzenia na zakup pojazdów elektrycznych, punktów lub stacji do ładowania i tutaj jest obostrzenie do 120 tysięcy na jeden samochód i nie więcej niż 2 samochody na jeden wniosek. W podobnej wysokości jest umorzenie na odnawialne źródła energii. Do 30% na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz 20% na inwestycje w OZE.
Następnie Jan Sztaudynger z zespołu ds. Programów Unijnych i Klienta Indywidualnego zaprezentował ofertę dla osób fizycznych czyli Przydomowe oczyszczalnie ścieków, Wapnowanie gleb.
Przedostatnią z prezentacji była prezentacja Anny Czyżewskiej z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która omówiła działania Funduszu w skali kraju. Omówiła adaptację terenu do zmian klimatu.
Następnie propozycje pożyczek omówił Roman Janiszewski z Banku Gospodarstwa Krajowego, który zaprezentował m.in. rozszerzenia pożyczek z KPO.
Przebieg całości konferencji dostępny jest TUTAJ.
Źródło: WFOŚIGW
Zdjęcia: Dariusz Kowalski
Autor: mw
.
![](https://lodzkie24.eu/wp-content/uploads/2025/02/Schowek01-1.jpg)
Dodaj komentarz