Czterdziestu bełchatowskich seniorów odebrało opaski SOS, dołączając tym samym do grona mieszkańców objętych teleopieką medyczną. Program, realizowany wspólnie przez miasto i MOPS, pozwala seniorom w razie zagrożenia zdrowia lub życia na szybkie połączenie się z ratownikiem medycznym i uzyskanie niezbędnej pomocy.
Teleopieka medyczna, realizowana w ramach programu „Korpus Wsparcia Seniorów”, powstała z myślą o starszych bełchatowianach. Chodzi konkretnie o tych samotnych, przewlekle chorych lub z niepełnosprawnością, którzy często pozostają bez opieki. Dzięki niej osoby po 60. roku życia mogą czuć się bezpieczniej każdego dnia.
Sposób działania opaski
Senior nosi na nadgarstku elektroniczną opaskę wyposażoną w czujniki, które monitorują podstawowe funkcje życiowe. Będzie to między innymi saturacja czy tętno. W sytuacji zagrożenia wystarczy nacisnąć przycisk SOS, a opaska automatycznie przesyła pomiary medyczne i lokalizację użytkownika do centrum teleopieki.
Ratownik, w zależności od sytuacji, może powiadomić bliskich lub sąsiadów o konieczności udzielenia wsparcia, wezwać zespół ratownictwa medycznego lub udzielić porady i wsparcia psychologicznego. Co bardzo ważne w przypadku upadku i utraty przytomności opaska automatycznie alarmuje ratowników o potrzebie interwencji.
To już 120 osób w mieście
W tegorocznej edycji programu opaski otrzymało 40 seniorów, a w latach poprzednich 80 kolejnych starszych mieszkańców Bełchatowa. Obecnie z usługi teleopieki korzysta w mieście 120 osób.
Opaski sfinansował program Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Korpus Wsparcia Seniorów” – edycja 2024.
O zakupie opasek SOS dla seniorów w Wolborzu przeczytasz tutaj: Opaski bezpieczeństwa dla seniorów w Wolborzu.
Źródło: https://belchatow.pl
Dodaj komentarz