Czwartkowa sesja Rady Gminy Kleszczów była niezwykle istotnym wydarzeniem w walce o zachowanie granic administracyjnych gminy. Radni jednogłośnie (14 obecnych) podjęli uchwałę o złożeniu wniosku dotyczącego przywrócenia obszaru obrębu ewidencyjnego Wola Grzymalina do Gminy Kleszczów. Jest to kluczowy krok w staraniach o naprawienie błędnej decyzji administracyjnej z 2021 roku, która – zdaniem samorządu oraz mieszkańców – nie uwzględniała ich woli i interesu.
Decyzja podjęta przez radnych odzwierciedla stanowisko zarówno środowiska samorządowego, jak i mieszkańców gminy. Potwierdzają to wyniki styczniowych konsultacji społecznych, w których społeczność Kleszczowa wyraziła zdecydowaną wolę przywrócenia poprzedniego układu granic.
– Chciałbym żebyśmy wszyscy doskonale zdawali sobie sprawę, że podjęta przez nas decyzja będzie miała ogromne, wręcz kolosalne znaczenie i odciśnie piętno na naszym współczesnym życiu. Na życiu naszym i przyszłych pokoleń – mówił Michał Rejniak, przewodniczący Rady Gminy Kleszczów.
Podczas sesji wielokrotnie podkreślano, że w demokratycznym państwie prawa decyzje administracyjne nie mogą zapadać pod wpływem nacisków czy partykularnych interesów.
– Gmina Kleszczów zawsze działała zgodnie z literą prawa i w dobrej wierze odpowiedziała na zalecenia Rady Ministrów, tworząc mechanizmy sprawiedliwej redystrybucji środków finansowych – mówi wójt gminy Dariusz Michałek.
W uzasadnieniu wniosku zaznaczono również, że przywrócenie granic pozwoli na reaktywację Solidarnościowego Funduszu Rozwoju Lokalnego Gminy Kleszczów. Przyniesie to korzyści nie tylko mieszkańcom gminy, ale również całemu regionowi łódzkiemu. Samorząd zadeklarował, że fundusz mógłby funkcjonować w jeszcze większym zakresie niż przed laty, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju lokalnych społeczności.
Decyzja Rady Gminy Kleszczów to ważny sygnał w obronie samorządności i głosu mieszkańców. Teraz kluczowe będzie, jak na wniosek zareagują odpowiednie instytucje państwowe. Czy demokratyczne wartości, o które walczą władze gminy, zostaną uszanowane.
Zaraz po sesji wniosek ma być złożony do Wojewody Łódzkiego, który ma miesiąc na wydanie swojej opinii i przekazanie wniosku Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Źródło: kleszczow.pl
Zdjęcia: Tamże
Dodaj komentarz