W ramach współpracy Politechniki Łódzkiej oraz Shibaura Institute of Technology studenci z Polski i Japonii przy użyciu najnowszych technologii – robotyki oraz rzeczywistości wirtualnej opracowali innowacyjne projekty, które mogą wspomóc osoby w spektrum autyzmu. Drużyna, która wygrała stworzyła robota w kształcie smoka otwierającego nowe możliwości interakcji i rozwoju dla osób w spektrum. Studenci pracowali nad projektami przez tydzień od 14 do 20 października br.
Projekty realizowano metodą globalnego PBL – czyli rozwiązywania problemów w świecie, o którym nie wiemy jaki będzie w przyszłości. To co istotne to zaangażowanie i praca studentów, jaką włożyli w stworzenie tych wynalazków. Co zauważyli i podkreślili organizatorzy przedsięwzięcia z Politechniki Łódzkiej, dr hab. inż. Grzegorz Granosik i dr hab. inż. Dorota Kamińska. Efektem są różnorodne nowe doświadczenia, które młodzi wynalazcy wymienili między sobą.
Prezentacje przeprowadzono w przestrzeni Design-4-All. Oceniali je eksperci z prorektorem ds. rozwoju, prof. Pawłem Strumiłło na czele. Bacznie przyglądali się jej specjaliści oraz rodzice dzieci u których spektrum autyzmu zostało stwierdzone. Przedstawione prace pokazały jak ważna jest współpraca i wymiana doświadczeń. Zadbano w nich o istotne dla osób z autyzmem bądź w jego spektrum detale.
Ocena ekspertów oraz głosy studentów przełożyły się na wyłonienie trzech najlepszych projektów. A stworzyły je następujące zespoły:
1. miejsce Cyber Dragons
2. miejsce Japonica Polonica Robotica
3. miejsce Seaboat.
A oto opinia organizatorów o zwycięskim projekcie:
– Zwycięska drużyna opracowała robota w kształcie smoka, który otwiera nowe możliwości interakcji i rozwoju. Wyposażony w kamerę przesyłającą obraz na żywo do gogli VR, smok pozwala użytkownikom zdalnie sterować swoimi ruchami. Nie jest to jednak zwykłe sterowanie – aby poruszać robotem, użytkownik musi aktywnie wchodzić w interakcję ze środowiskiem wirtualnym, wykonując gesty i ruchy w przestrzeni, co potęguje poczucie zanurzenia i zaangażowania. Najbardziej wyjątkową cechą tego projektu jest jego wpływ na dzieci z autyzmem. Smok staje się narzędziem, które wspiera rozwój motoryczny i zachęca do interakcji w sposób naturalny i dostosowany do potrzeb tych dzieci. Dzięki immersyjnemu sterowaniu przez gogle VR, technologia staje się przystępna i ekscytująca, a dzieci mają szansę zaangażować się w sposób, który może być dla nich bardziej zrozumiały i motywujący.
Źródło: Politechnika Łódzka
Dodaj komentarz