W poniedziałek, 7 października 2024 r., w Miejskim Domu Kultury Ratusz w Zduńskiej Woli odbędzie się wydarzenie „Sziru szir laszalom” („Śpiewajcie pieśni o pokoju”). Ma ono na celu przybliżenie kultury żydowskiej oraz związków z regionem łódzkim.
O godzinie 15:30 odbędzie się bezpłatny wykład dotyczący historii Zduńskiej Woli i zamieszkujących ją Żydów. Uczestnicy dowiedzą się także czegoś na temat ich języka i kultury. W programie jest także zapoznanie chętnych z podstawami języka jidysz poprzez ćwiczenia i ilustrowane komiksy autorstwa Macieja Cholewińskiego i Michała Arkusińskiego. Wykładowi towarzyszyć będzie wystawa.
O godzinie 17:00 rozpocznie się koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Symchy Kellera, z akompaniamentem gitarzysty Pawła Stępnika. Artyści zaprezentują tradycyjną muzykę chasydzką w nowoczesnych aranżacjach. Pieśni będą przeplatane opowieścią o życiu i języku Żydów środkowej Polski.
Pieśni o pokoju w kulturze żydowskiej mają głębokie duchowe i historyczne znaczenie, będące wyrazem zarówno modlitwy, nadziei, jak i pamięci o trudnych doświadczeniach narodu żydowskiego. W kulturze żydowskiej pojęcie „szalom” (pokój) to nie tylko brak konfliktu, ale także pełnia, harmonia i błogosławieństwo. Pieśni te niosą przesłanie duchowej jedności i pokoju między ludźmi oraz z Bogiem, a także wzywają do pokoju na świecie.
Symcha Keller, współzałożyciel legendarnej grupy Katharsis, od lat 80. działa na scenie artystycznej. Po studiach w USA i Izraelu wydał w 1993 roku płytę „Szabat” z własnymi interpretacjami muzyki chasydzkiej. Jest znanym wykonawcą tradycyjnych żydowskich pieśni i modlitw, które łączy z nowoczesnymi aranżacjami. W 2016 roku Fundacja Monumentum Iudaicum Lodzense wydała jego dwupłytowy album „Bramy”.
Paweł Stępnik, gitarzysta, ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi. Laureat licznych konkursów, współpracował z łódzkimi teatrami i filharmonią. Koncertował także z wielkimi nazwiskami, jak Andrea Bocelli czy Placido Domingo. Zajmuje się również kompozycją i nauczaniem gry na gitarze.
Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Fundacją Monumentum Iudaicum Lodzense. Uzyskała ona dofinansowanie z Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych edycja 2024”.
Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny, a wejściówki dostępne są w kasie MDK.
Źródło: UM Zduńska Wola
Dodaj komentarz